Beelong Summit o ženách pre ženy

Realizované s finančnou podporou Nadácie Ministerstva hospodárstva SR na rok 2023.

Online summit:

16. - 18.10.2023

Osobné stretnutie:

19. - 21.10.2023

Košice, Trenčín, Bratislava

Culture Club s mudrovaním -  Hranice vernosti

Dokumentárny film, ktorý otvára tému radikálnej úprimnosti vo vzťahoch a pokrytectva spoločnosti.

Večer bude venovaný dokumentárnemu filmu Hranice vernosti autorky Diany Fabiánovej a producentiek Silvie PanákovejBiby Bohinskej.

 

Bude kombinovať to najlepšie z formátu Culture Clubu a Biznis mudrovačky.

 

A bude to silné, keďže téma filmu je tabuizovaná až stigmatizovaná, na čo sme u Biby a Silvii už zvyknuté. A pre mnohé z nás aj veľmi osobná.

Kedy

15.2. 2023 (streda) od 17:30 hod.

Kde

Reštaurácia Bite and Byte, Plynárenská 3E, Bratislava

Cena

20€ pre členky Beelongu, 20€ pre pozvaných hostí

Dôležité! Tak, ako na každý Culture Club, aj na tento môžeš pozvať jednu svoju priateľku (tiež musí zaplatiť vstupné 20€). Lístok zahŕňa nealko drink a niečo malé pod zub.

V Bite and Byte si budeš môcť doobjednať večeru a víno.

Veľmi by sme ocenili, ak by si pozvala niekoho, kto by mohol s filmom pomôcť - niekoho, kto má prístup k financiám, fondom, nadáciám, alebo má veľký network a záujem pomôcť.

Čo ťa čaká?

🟡 Najprv si pozrieme časť filmu, ktorý je intímnou sondou do otvoreného vzťahu Diany Fabiánovej a jej manžela. Otvára tému radikálnej úprimnosti vo vzťahoch a pokrytectva spoločnosti. Diana na ňom pracuje už 7 rokov a - ako sa hovorí - počas jeho natáčania si musela sama veľa vecí poriešiť. Urobila tiež prieskum o nevere na Slovensku s prekvapivými výsledkami.

🟡 Po krátkej diskusii s Dianou a Bibou o práve vzhiadnutom filme bude mať Silvia Ted talk na tému: “Ako sa tvorí film.” Silvia odhalí, ako sa získavajú spolupracovníci, kontrakty s HBO a budujú vzťahy na medzinárodných filmových festivaloch. Dotkne sa aj  problémov s finacovaním tohto filmu, ktorý kvôli jeho kontroverznej téme odmietajú filmové fondy a inštitúcie podporiť.

🟡 Na záver budeme budeme klasickým spôsobom Silvii a Bibe mudrovať o tom, ako by sa dalo získať posledných 50 000 € na dokončenie filmu. Kolektívna múdrosť a ženská podpora je silná.

Po skončení oficiálnej časti o cca. 20:30 hod. zostaneme o téme ešte neformálne diskutovať v Bite and Byte pri pohári vína - dvoch 🍷🥂.

Večerom bude moderátorsky sprevádzať Lucia Ilašenková.

O čom je film?

Hranice vernosti je roztočený dokumentárny film režisérky Diany Fabiánovej o ich manželovom pátraní po tom, ako si uchovať dlhodobý úprimný vzťah v prostredí, kde zavádzanie a nevera zvyklo byť bežnou praxou.

Diana (podobne ako mnohé z nás) vyrastala v komunistickom Československu, kde kultúra ututlávania a tajností bola prítomná aj v partnerských vzťahoch.

Milenecké aféry a šepoty o deťoch, ktorých otcovia sú iní než oficiálni, jej ostali vryté v podvedomí. Skepsa voči manželstvu ju viedla hľadať iné formy vzťahov, než je všeobecne prijatý monogamný model. Jedného dňa sa však zjavil Tomáš a hormóny rozbúrili jej predsavzatia. Ani nevie ako, prišlo jedno dieťa, potom druhé, a nakoniec i svadba. Po čase sa však v ich vzťahu začali ozývať staré pochybnosti a prebúdzať sa vzorce správania, ktoré nie sú v súlade s rodinným životom tak, ako si ho predstavujeme. 

Diana a jej manžel Tomáš sú obaja z rodín, kde nevera mala svoje zásadné miesto. Podvedome ju akceptovali a považovali za normálnu. Hranice vernosti ich sleduje ako sa snažia uchovať rodinu pokope a zároveň sa vydávajú na experiment radikálnej otvorenosti. To zo sebou prináša nečakané výzvy, zvraty i dôsledky pre ďalších členov rodiny. Dokument rozjíma nad ľudskou náturou a kladie si množstvo otázok. Medzi inými aj tú, do akej miery sme schopní sa meniť a meniť “systemické” rodinné nastavenia, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu a ani o tom nevieme. Počas dlhoročnej práce na tomto projekte, Diana odhalila dlhodobo ukrývané rodinné tajomstvo. Nevera s jej následkami odrazu dostala nový rozmer…

Prečo prísť?

Diana nás (Silviu a Bibu) oslovila asi pred troma rokmi, aby sme stali producentkou a dramaturgičkou jej filmu. Nám sa táto intímna sonda o krehkosti partnerského šťastia zapáčila, a tak sme sa rozhodli do toho skočiť rovnými nohami. Zdalo sa nám to ako aktuálna téma s presahom do zahraničia, pretože asi každý človek rieši ako byť šťastný v partnerstve/manželstve, ako žiť bez nevery, ako ostať samým sebou a mať pritom plnohodnotný vzťah.

Diana sa vo svojom filme snaží vymaniť zo zaužívaných vzorcov správania a podrobuje svoj manželstvo skúške správnosti. Je natoľko otvorená, že nám, divákom dovoľuje, aby sme boli pritom, a to je veľmi vzácne. Vo filme sa spolu so svojou rodinou dostáva do zraniteľnej pozície, ale napriek tomu do toho ide. Za svoju odvahu má ona aj Tomáš náš obrovský obdiv.

Hranice vernosti by sme veľmi chceli dokončiť, aj keď máme pocit, že sa celý svet (alebo teda aspoň muži v komisii na Audiovizuálnom fonde:) spojil proti nám.

Všetky tri sme presvedčené, že takýto druh filmu je na Slovensku veľmi potrebný, hlavne pre ženy, ktoré môžu vidieť, že sa dá žiť aj inak než ako žili naše matky a babky.

Film bude aj pre mužov, ktorí sa môžu inšpirovať Tomášom a vidieť, že byť ochotní otvoriť sa a diskutovať o vzťahu so svojou ženou a dokázať byť pritom zraniteľný môže byť veľmi sexi:). Pre všetkých našich budúcich divákov sa nechceme vzdať a projekt zastaviť, keďže už to nevládzeme ťahať z vlastných zdrojov.

A tak sa snažíme hľadať nové cesty ako dospieť k svojmu cieľu. Jednou z nich je aj táto naša akci, kde sme spojili dva silné projekty našej komunity  - Culture Club a Mudrovačku. Vymysleli sme to pre to, lebo veríme v silu ženskej podpory, ktoré sa nám v Beelongu dostáva plným priehrštím a v dnešnom svete je vzácnou výnimkou, za ktorú sme veľmi vďačné.