Na čo má talent koučka silných stránok?

Na čo mám talent podľa Gallup

Jej srdcovka je rozvoj silných stránok. Všetko okolo aktivovania ľudského potenciálu jej dáva zmysel a touto cestou chce ísť naďalej. Úspešne osvetľuje veci, ktoré si ľudia nemusia sami uvedomovať. Katka Medvecová Plichtová má talent na talenty. Pýtate sa: „Ako zistiť, na čo mám talent podľa Gallup Clifton Strenghts®?“ Čítajte…

“Bola mi daná do vienka odvaha, vďaka ktorej sa púšťam do nových vecí bez obáv. Verím, že sa vždy po ceste nájde riešenie (Focus, Self-assurance). Na čo mám talent podľa Gallup ja? Rada hľadám riešenia na veci, ktoré aktuálne nefungujú alebo by mohli byť lepšie (Restorative). Keď niekto rozpráva príbeh, výzvu, ktorú má, hneď mi nabiehajú možné riešenia. Práce sa nebojím. Viem sa rýchlo zapáliť pre myšlienku, aktivitu, projekt, ktoré ma inšpirujú a dávajú zmysel z dlhodobého hľadiska (Activator). Čím viac detailov poznám, tým vidím viac za roh z dlhodobého hľadiska (Futuristic),” hovorí o sebe Katka.

Silné stránky podľa Gallup Clifton Strenghts®

Na čo mám talent podľa Gallup Clifton Strenghts? Mojich TOP 5: Restorative, Responsibility, Arranger, Learner, Futuristic.

Moja cesta transformácie

Transformáciu som si pritiahla zvedavosťou a svojím rozhodnutím (Command a Responsibility), že chcem mať v živote “veci” inak. Asi pred 8 rokmi mi prichádzali do cesty ľudia, rozhovory, knihy, ktorí hovorili, že život môže byť iný, lepší, kvalitnejší. Naše vzťahy môžu byť iné. Chcela som viac porozumieť, čo to vlastne znamená. Nasledovala som tieto odkazy a tak sa stalo, že som sa zúčastnila v roku 2013 transformačného kurzu v Londýne, ktorý spôsobil trhlinu, ako hovorí Janka Bernaťáková.

Čo ale nasledovalo, by som opísala týmto príbehom: Predstavte si krásnu sklenenú snehovú guľu, v ktorej je panáčik a keď ju prevraciate krásne sneží. Odrazu táto guľa spadne na zem a rozbije sa na malé kúsky. Takto som sa asi cítila po tri a pol dňoch. Z toho nadšenia a radosti, že chcem mať veci inak, nastalo stretnutie s mojim egom, odrazu som začala pochybovať o všetkom. Kto vlastne som? Aký život žijem? Práca, vzťahy. Či to tak chcem mať? Či je niečo čo chcem mať inak? Dnes už viem, že táto fáza je potrebná. Naštartovala transformáciu, ktorú som vlastne chcela 🙂

 

Náročné obdobie premeny

Postupne som si túto „guľu“ začala nanovo skladať a tvoriť. Z nevedomého sa začalo stávať vedomé. Ak som predtým chcela mať viac kontroly nad všetkým, dnes už sa nesnažím. V minulosti, keď som si dala cieľ, nepripúšťala som iné podoby konca. Dnes mám zámer, mám ciele, ale zároveň sa venujem tomu, čo sa práve teraz deje. Som súčasťou celku. Alebo predtým som posudzovala a hodnotila viac externé faktory – situácie, ľudí. Dnes beriem, že akákoľvek situácia, interakcia, ľudia, sú len reflexiou mňa. Keď sa ma niečo dotkne, idem do vnútra a snažím sa porozumieť, čo nemám vyliečené.    

Trochu pohľad do minulosti

Vždy som sa rada učila (Learner), ale aj tak som v puberte vyhlásila, že vysokú školu nepotrebujem a v 18.rokoch sme odišli s 2 spolužiačkami do Anglicka robiť au-pair. (Jasné, že som si vysokú školu po 10tich rokoch po strednej krvopotne cez víkendy a po nociach dorobila popri práci:) Keď sa pozriem späť dnes, tak tu sa veľmi prejavila moja túžba po slobode a chuti, mať v živote veci inak, čo trvá dodnes. . V Anglicku som bola 6 mesiacov, potom som sa vrátila na Slovensko. Niekoľko rokoch som fungovala štýlom, chvíľu na Slovensku, chvíľu v zahraničí (Španielsko, Holandsko). 

V Holandsku som sa naučila jazyk a keď som sa vrátila späť, chcela som si nájsť prácu v holandskej spoločnosti. A to rozhodlo, že som prišla do NN poisťovne. Mala som šťastie na šéfa a skvelý tím, do ktorého som sa dostala. Prvá výborná skúsenosť z leadershipom, prehovoril mi do duše, že život nie je len cestovanie a zábava. 

Následne som 16 rokov pracovala v poisťovníctve, 3-krát som zmenila pôsobenie tým, ako odchádzali moji kolegovia a chceli, aby som bola súčasťou ich nových tímov. Mala som šťastie na skvelých šéfov, kolegov, veľa sme v poisťovníctve urobili. Po týchto rokoch nasadenia sa mi začal ozývať vnútorný hlas, ktorý túžil po zmene. Možno sa mi ozvala opäť moja túžba po slobode, zvedavosť naučiť sa nové veci a zúžitkovať skúsenosti ďalej. 

Na čo mám talent podľa Gallup alebo Srdcovka menom Gallup®

Celý život som sa vzdelávala, či už v práci alebo popri. K metóde silných stránok Gallup som sa dostala “náhodou”. Skvelých koučov som zažila v roku 2013 v Londýne na spomínanom transformačnom kurze. Kouči s 20-ročnými skúsenosťami, ktorí ma oslovili svojim majstrovstvom.  

V koučingu som uvidela veľký potenciál, či už pre seba ako užitočnú zručnosť, ale aj pre mnoho oblastí, profesií, ak chceme, aby sa udiali zmeny, ktoré v krajine potrebujeme. Rozhodla som sa absolvovať koučingový výcvik v Business Coaching College a tam som začala reálne uvažovať o koučingu ako o jednej z mojich rolí.  Začala som hľadať nástroje, metodiky do svojho portfólia.  

V tomto období ma oslovila Dáša Černá Gejdošová do svojho projektu, kde som sa stretla s Máriou Pavelkou, koučkou silných stránok, ktorá mi metódu Gallup predstavila a bola to láska na prvý pohľad. Po absolvovaní niekoľko-týždňového kurzu, som požiadala Máriu o mentorovanie. Rok som pracovala pod jej láskavým a profesionálnym vedením. Rozhodla som sa ísť do tej najvyššej ligy. Vycestovala som do Londýna v roku 2018, absolvovala certifikovaný výcvik priamo v spoločnosti Gallup (Gallup – Certified Strengths Coach).

Gallup ma neprestáva baviť a fascinovať. Získala som zároveň prístup do top komunity úžasných koučov po celom svete. V rámci Európy som súčasťou niekoľkých intenzívnych skupín, s ktorými sa pravidelne  stretávam, spolu sa vzdelávame, podporujeme sa.

V januári 2020 som začala spoluprácu so Slovincami a vďaka nim prinášam na slovenský a český trh jedinečný online program v slovenčine pre jednotlivcov, tímy, spoločnosti. 

Túžba po slobode

Bytostne po nej túžim a ju žijem. Rada by som mala viac online produktov, ktoré sú aj nezávislé od osobnej interakcie, dostupné kedykoľvek na samoštúdium. Chcem robiť prácu, kde mi stačí počítač a môžem robiť kdekoľvek. Kdekoľvek, kde je dobrá energia miesta a ľudí okolo. To znamená aj vycestovať kedykoľvek do hôr, za maminou alebo byť na pláži a počúvať šum mora. Aby práca bola vždy aj zábavou zároveň. Na začiatku podnikania to ešte tak úplne nie je, ale smerujem tam 🙂  

Kto mi v zmenách pomáha?

Priateľ, moja rodina, blízke priateľky, kolegovia, koučovia, terapeuti a komunity, ktorých som súčasťou a som nesmierne za všetko vďačná. Občianske združenie Beelong je veľkou súčasťou. Každý, kto príde so záujmom, dozvedieť sa viac o rozvoji svojich silných stránok. Každý, kto si niečo odo mňa prečíta, pozrie video, prejde kurzom alebo vzájomným rozhovorom, koučingom. S každým, s kým niečo spolu tvorím. To ma hreje na srdci. Lebo viem, že to čo robím, má zmysel a môžem tak odovzdávať všetko, čo viem ďalej a spolu tak vieme aktivovať potenciál, ktorý v sebe máme, ktorý máme na Slovensku, a ktorý je taký potrebný. 

Ak potrebujete odpoveď na otázku: Na čo mám talent podľa Gallup? – nehľadajte v Google, ale napíšte rovno Katke. Tento článok vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy. 

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autor: Katarína Medvecová Plichtová

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.