Sme generácia transformácie

Dnes sme všetci, bez ohľadu na vek, súčasťou transformácie. My, čo sme sa narodili v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia, sme jedineční. Prečo? Transformácia je súčasťou nášho života. Zažili sme to niekoľkokrát. Preto ukážme, ako treba prijať to, že svet sa zmenil. Akceptujme, že návrat k tomu, čo bolo, už nie je možný. Identifikujme túto zmenu. Vyberme pozitíva, ktoré nám táto doba ukázala a pracujme s nimi ďalej. Píše Zuzana Lešová.

Je to v našich rukách  

Narodili sme sa a detstvo sme prežili v období socializmu. Rovnaké topánky, rovnaké bundy, jasná budúcnosť. Odvtedy sme prešli zaujímavú cestu plnú transformácií. Naše príbehy sú rozdielne a unikátne. Ale niečo máme rovnaké. Našťastie v tom nie sme sami.

Transformačné míľniky

Zažili sme mladícke nadšenie počas Nežnej revolúcie. Potom sa všetko zmenilo a zmizli všetky životné istoty. Mali sme len neurčité očakávania a sny. Napriek tomu sme sa postavili danej situácii čelom, a začali sme v novej dobe. Boli sme naivní? Možno. Bol to len začiatok. Postupne prichádzali ďalšie výzvy, zmeny a transformácie. Pre niekoho viac, niektoré boli významnejšie, ale týkajú sa všetkých.

Odrazu sme veľa cestovali. Posunuli sme aj význam slova cestovanie. Postupne sa nám cieľom stala cesta a nie destinácia. Aj keď niektorí sme sa doteraz nezbavili hraníc. Vnímame ich pri každej ceste. Naopak, naše deti sú Európania. Hranice si prvýkrát plne uvedomili až v čase pandémie. 

Prijali sme za svoje, že vzdelávanie je celoživotná cesta a nikdy sa nekončiaci proces. Vieme získať informácie z každej oblasti alebo odboru, ktorý nás zaujíma. Naučili sme sa mnohé cudzie jazyky, aj keď niektorí z nás sa s nimi dlho „pasovali“. Pre naše deti sú samozrejmým komunikačným prostriedkom a často vedia svoje myšlienky vyjadriť lepšie v inom ako v slovenskom jazyku. 

Podnikať sme začínali v čase bez kultúry. Bola to práve naša generácia, kto naučil seba a ostatných, že máme právo na oddych, na rodinný život a právo na čas pre seba. Postupne sme vytvorili pravidlá etiky. Niektorí sme začali pracovať v spoločnostiach s procesmi a kultúrou, na aké sme neboli pripravení. V školách sme sa o tom neučili. Učili sme sa priamo v praxi. Zaradili sme sa do reálneho korporátneho života. Dnes mnohí z nás svojou prácou posúvajú vnímanie firemnej kultúry a nastavujú alebo zlepšujú firemné procesy. 

Vek technológií

Keď sme vychádzali zo škôl, počítače s monitormi zaberali polovicu pracovného stola a dokumenty sa posielali faxom. O mobilných telefónoch a internete sme iba snívali. Postupne sme sa transformovali na generáciu technickú, ktorá objavovala, skúšala, niekedy kazila, ale dnes technológie používa automaticky každý deň. 

Postupne sme sa transformovali na generáciu technickú, ktorá objavovala, skúšala, niekedy kazila, ale dnes technológie používa automaticky každý deň. A učíme sa stále ďalej a držíme krok. 

Aj keď neviem. Stane sa vám občas, že poprosíte deti, aby vám niekoho vytočili, čiže zavolali z vášho telefónu? Zvyknete sa rozprávať s tlačiarňou, kopírkou alebo, aj s umývačkou riadu? Myslím, že aj toto je neoddeliteľnou súčasťou Generácie T.

Ďalším míľnikom bol nástup sociálnych sietí. Postupne sme sa zapojili všetci. Dnes ich používame na vytváranie vlastného imidžu a na podporu nášho biznisu. Máme však aj obrovskú výhodu.  Vďaka zažitým skúsenostiam sme generácia, ktorá používa kritické myslenie. Pomáha nám to držať si odstup. Na nás záleží, ako kritický prístup odovzdáme aj ďalším generáciám.            

Osvetlenie tabu témy

Veľké zmeny sme zaviedli v oblasti tolerancia a integrovanie odlišností. Tým, že sme akceptovali práva žien, detí, národností, LGBT komunít, zvierat, či planéty, transformovali sme pohľad aj ďalších generácií. Bez nás by sa s tým vysporiadavali oni. Teraz môžu ísť ďalej a tieto témy rozvíjať. 

Transformovali sme pohľad na ochranu prírody, šetrenie energiami a samozrejme separovanie odpadu. Nediskutujeme o tom, čo by sa dalo alebo mohlo. Šetríme a separujeme. Týmto sme to rozhodli. A pre naše deti, je to jasne nastavená cesta.

Krídla stredného veku

Takto sme v občianskom združení Beelong nazvali obdobie, ktoré mnohí z nás teraz prežívajú, alebo prežili, alebo sú na štartovacej čiare. Mnohí tento stav označujú ako kríza. Ide ale o transformáciu, o prehodnotenie našich životov, o hľadanie cesty k sebe a svojim hodnotám, o nasmerovanie vlastného života na ďalšiu cestu. Cestu, ktorú si vedome vyberáme. Rozhodujeme sa sami za seba. Bez ohľadu na okolie. Je to cesta našej duše. V tom je to náročné. Ale o to oslobodzujúcejšie, ak si nájdeme a nastavíme to, čo naozaj chceme. 

Prežívajú to mnohí z nás. Nikto v tom nie je sám, len sa to tak možno javí. Poobzerajte sa okolo seba, vykuknite zo svojej bubliny. Jednou z možností je iniciatíva Reinventig yourself. Nezľaknite sa. Nevzdávajte sa. Je to len jeden z míľnikov transformácie našej generácie.

Aký je ten váš príbeh? Aké sú vaše míľniky?

Generácia T – hybná sila transformácií

Čo je našim poslaním? Identifikujme pozitíva aktuálnej zmeny. Analyzujme ich, rozprávajme o nich, akceptujme ich v našich pracovných aj súkromných životoch. Nečakajme, kým sa svet vráti do offline režimu. Zapracujme online svet do našich životov tak, aby sme v práci ušetrili náklady, zrýchlili vzájomné spájanie a komunikáciu. Získavajme takto nové informácie a vedomosti. Prehodnoťme a upgradujme firemnú kultúru – posuňme sa do obdobia tyrkysových organizácií

V oblasti súkromného života ukážme a rozprávajme o tom, že vieme pracovať s kritickým myslením, že si vieme prehodnotiť naše ciele a sny, že si zanalyzujeme svoje hodnoty a vyberáme cesty, ktoré sú v súlade s týmito hodnotami. Stanovme si hranice pre prácu, rodinu ale nezabudnime na seba. Určenie si času pre seba je súčasťou transformačnej výzvy našej generácie. 

Posuňme svet ďalej – máme tú silu. Veď sme to dokázali už viackrát. 

Autor: Zuzana Lešová

Tento článok vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy. Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.