V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Spolupráca vs. hierarchia


Pripomenulo mi to jeden rozhovor s Ľubošom Malým, spoluzakladateľom siete Red Button, ktorý funguje  v oboch systémoch. Pracuje v korporátnom systéme LEGO, ktorý je štandardným hierarchickým korporátom a zároveň je spolutvorcom siete Red Button, kde fungujú veľmi voľne, s cieľom spájať sa a spolupracovať na zmysluplných projektoch.

A on hovorí, že niekde viac treba dobre zladený orcherster a niekde to môže byť voľne improvizujúci jazz band. Akokoľvek, schopnosť spolupráce treba v oboch modeloch, proste ani voľné jamovanie nebude fungovať, keď sa ľudia v bande, (jazz bande),  nebudú vnímať a zlaďovať.   
Čiže pre mňa to nie je ani tak téma hierarchia vs spolupráca, resp. aj to je téma, ale čo je mne osobne bližšie je téma spolupráce. Bez ohľadu na to, aký set-up si zvolíme. 

V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že schopnosť spolupráce je kľúčová zručnosť pre 21.storocie, pretože svet je natoľko komplexný a neustále sa meniaci, že toto už jednotlivec nedá. 

Schopnosť spolupráce je zručnosť, ktorá sa dá rozvíjať. Ľuboš Malý hovorí aj o tom, že by sme o tom mali prestať rozmýšľať ako soft skill, pretože je to v podstate hard skill – zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Dnes už existuje množstvo metodík a nástrojov, môžete ísť na tréning, naučiť sa a natrénovať rôzne kolaboračné techniky. 

Ja osobne hovorím, že áno aj, ale na spoluprácu potrebujeme v prvom rade chcieť spolupracovať.  Práve som sa vrátila z workshopu, kde som riešila dlho sa ťahajúci konflikt v tíme. Po hodinách pátrania sme sa dostali ku koreňu problému – ony (boli to dve dámy) – priam neznášali inakosť tej druhej. Keď sme to rozmotali, zistili sme, že celý problém spočíva v domnienkach a predsudkoch, ktoré si jedna o druhej vyfabulovali. 

Stretávam sa s tým často. Je oveľa jednoduchšie spolupracovať s podobne nastavenými ľuďmi. Zdá sa to ako dobrý nápad, spájať sa s podobnými. Vidíme veci rovnako, ľahko a bez veľkej námahy sa pochopíme. Akurát, že takto máme aj spoločnú slepú škvrnu. Niečo čo nevidíme, čo nám uniká, čo zas vidí ten, kto je iný ako my. 

Každý človek má svoju jedinečnú kvalitu,  hodnotu,  ktorú môže priniesť do spolupráce, ale zároveň každý má aj svoje slepé miesta,  ktoré potrebuje poznať a rozvíjať.

Pokiaľ  vieme niečo o sebe, sme schopní  lepšie predvídať a zvládať situácie, ktoré sú pre nás ťažké a problematické.  Sme viac proaktívni ako reaktívni.  Uvedomujeme si a oceňujeme odlišnosti medzi ľuďmi. A tu začína skutočná pleasure zo spolupráce. Tu sa dejú divy, vznikajú veci, ktoré medzi rovnako zmýšľajúci nevzniknú. Ja to volám MAGIC spolupráce. Milujem to a preto robím to čo robím, facilitujem workshopy a znovu a znovu objavujem ten magic. 


Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.