Osobná autenticita vyrovnáva stratenú krásu mladosti

Naše fyzické Ja starne. Pribúdajú vrásky na tvári a postupne fyzická sila slabne. Môžeme dookola riešiť, ako zastaviť čas, môžeme chodiť na plastiku a estetickú kozmetiku. Ale vždy tu bude to pomyselné: “Už to nie je to, čo bývalo.”

Budeme starnúť s bolesťou, pokiaľ sa budeme na stredný a vyšší vek pozerať z aspektu, čo sme stratili. Je tu však aj druhá možnosť – uvedomiť si, čo pribúdaním rokov získavame. Ako vieme využiť krásu našich skúseností? Myslím si, že stredný vek je istou pomyselnou bránou k duševnému Ja. Naďalej sa môžeme starať o seba a svoje telo, ale už to nie je prioritou. Či budeme ďalej napredovať alebo nie, neurčuje naše telo, ale naše vedomie. Píše Vierka Divišová.

Posilňovňa pre dušu

Keď sme mladí a plní síl, radi chodíme do posilňovne a pracujeme na svojom tele. Nech je vyšportované a pekné. Ak chceme zapracovať na svojom tele, častokrát musíme opustiť svoju komfortnú zónu. Po nejakej dobe nám začne byť táto aktivita príjemná, získame novú energiu a tešíme sa z peknej postavy. Stredný vek neznamená, že sa prestaneme starať o svoje telo, ale už pociťujeme v porovnaní s minulosťou určité fyzické obmedzenia. A túto ubúdajúcu fyzickú silu, môžeme vyvážiť duševnou silou. Máme nejakú posilňovňu našej duševnej sily, resp. našej duše? A čo to vlastne znamená?

Máme telo, myseľ a dušu. O telo sa už celkom dobre dokážeme postarať: strava, kozmetika, šport, relax, pohyb, wellness.  Ale ako je na tom naša duša? Sme zameraní väčšinu svojho času iba na to, čo máme robiť? Alebo vieme niekedy len tak byť? Byť nemyslím sadnúť si k obrazovke, či už TV, tablet a mobil – tam je naša myseľ zahlcovaná množstvom informácií, ktoré ju určitým spôsobom zamestnávajú a nenechávajú pokojnou. Hráme hry, sledujeme sociálne siete, čítame novinky, sledujeme filmy, tak stále zapájame myseľ. Celý deň sme orientovaní smerom von. Pre mladšie ročníky je táto aktivita zrejme príjemná. Ale čím sme starší, tým viac hľadáme odpovede na otázky kvality nášho života.

Vnútorné volanie

V poslednom čase často čítam príspevky od ľudí, že chcú byť chvíľu sami. Kdekoľvek, aby im celý svet dal pokoj a mohli jednoducho len tak byť.

Naša duša nás volá na chvíľu byť sám so sebou.  Pre mňa to znamená, byť v prítomnosti. Mám rada prechádzky v lese a kedysi som išla do lesa s tým:  “No to som zvedavá, ako ďaleko pôjdeme, či pôjdeme do kopca a kedy už budeme naspäť.”

Teraz je to iné. Je jeseň a stromy sú nádherne farebné, nie je také teplo ako v lete, takže je tá prechádzka veľmi príjemná. Žasnem nad tým, aká je príroda kreatívna. Je mi tam dobre. Cítim príjemnú energiu. Nerozmýšľam nad povinnosťami, nie sú prítomné žiadne negatívne emócie. Práve neriešim nič. Aj toto je určitý druh meditácie a spôsob, ako byť sám so sebou.

Ľahké a vtipné

Pobavila ma rozprávka Spongebob, keď videl meditujúcu postavičku a opýtal sa jej: “A to ťa baví?? Veď na to ani mozog nepotrebuješ!” 

Veď a to je ono!! Na chvíľu prestať myslieť. Ide to vôbec? Ak iba na chvíľu prestanem sledovať myšlienky a sústredím sa napríklad iba na to, že dýcham a pozorujem svoj dych. Dýcham do brucha? Kam ide vzduch? Rozpínajú sa mi rebrá? A čo tak na chvíľu zadržať dych a potom aj výdych? Cítim nejakú energiu v tele? V rukách alebo nohách? Je výborné na chvíľu si uvedomiť, že nemusím stále myslieť, iba chvíľu pozorovať a vnímať. Stačí pár minút vedome byť prítomná v tom, čo sa deje tu a teraz.

Kvalita oddychu

Obyčajne sa mi stávalo, že keď som „oddychovala“ pri TV alebo PC, mobile, neoddychovala som úplne. Mala som zvláštny pocit, že som to mohla urobiť aj lepšie. Zistila som, že šport je pre mňa príjemnejší relax. Jóga je v mojom prípade ideálna kombinácia spojenia tela a duše.

A po nejakom čase zase začínam robiť, ale už uvoľnene a pokojnejšie a už to nie je také stresujúce. Práca je vedomejšia. Aj keď ma čaká, čo i len upratovanie, aj tak ma to baví viac a dokonca som viac spokojná s tým, ako som v rýchlosti zároveň aj efektívna. 

Obdobne je to aj s riešením rôznych situácií (zámerne nepíšem problémov, pretože už by som označila situáciu za problém). Môžeme sa na jednu situáciu pozerať rôznymi spôsobmi. Príklad: nedarí sa mi nájsť zamestnanie. Môže byt verzia, ktorú som donedávna robila ja, no to je super, to je preto, že Slovenka v ČR asi nie je zaujímavá, už som staršia, dieťa som mala po 35-tke a návrat do práce je dvojnásobne náročný až nemožný. A super, zvýšila som si kvalifikáciu a do toho covid. V zamestnaní prepúšťajú. Úplne pozastavili zdroje na zvyšovanie vzdelávania a rozvoja zamestnancov. Teraz, keď som doštudovala ..atď.

Ak si všimnete moje myšlienky, tak sú negatívne a každá ďalšia plodila ďalšiu frustráciu, zlosť a nahnevanosť. Čo som vymyslela? Vôbec nič. Z tejto situácie sa nedalo vymyslieť nič kreatívne. Možno kontaktovať mentora alebo kouča, to hovorí ego, ale počúvate aj seba? Sledujete svoje pocity? Chce sa vám do toho? Tešia vás kroky, ktoré robíte? 

Rýchle som pochopila, že je čas prijať situáciu, aká je. Zastaviť ten môj odpor a sebaľútosť a prestať bojovať s tým, čo sa deje. Najväčší stres som mala z toho, že už by som mala niečo robiť a tak som sa orientovala na budúcnosť a bojovala som s tým, že to tak nie je.

Vnútorný a vonkajší svet

Vesmír nám ukazuje dva pohyby – smerom von (konanie) a smerom dovnútra (bytie). Čo považujem za dôležité je, byť v rovnováhe medzi vonkajším a vnútorným svetom. Áno, je to niekedy dosť náročné, ale veľmi užitočné. Ak neustále riešite, čo máte robiť, aké povinnosti vás čakajú a keď iba stále robíte, môže často prísť k vyhoreniu. Aby sme tomu predišli, je dobré včas počúvať volanie k svojej duši. Ak nie sme dosť pozorní k volaniu duše, môže prísť výzva v živote, ktorá nás vráti do stavu bytia.

Druhá verzia je typu: aha, dobre, situácia je, aká je. Teraz sa mi nedarí zamestnať. Vesmír ma sem nepúšťa, asi bude niečo ešte oveľa lepšie. Ale čo to je? Beriem do ruky knihy a tam sú afirmácie: „privolajte si to, čo chcete“. No dobre, ale čo keď to, čo chcem, je len potreba ega? Čo keď to naozaj dostanem a znova nebudem spokojná? Musí predsa existovať niečo, čo má väčší zmysel!

 Je potrebné sa na chvíľu vzdialiť od situácie, v ktorej sa nachádzame. Prijať, že ani neviem, čo vlastne chcem robiť. Zostať iba jednoducho v bytí. Pozorovať svoje myšlienky, pocity a emócie. To ticho je príjemné. Konečne nemusím nič dokazovať. A z tohto ticha zrazu príde kreativita, nápad alebo aj nemusí. Možno príde do cesty človek a po rozhovore s ním, príde geniálna myšlienka. A keď už poznám svoje smerovanie, je dôležité neupínať sa na výsledok. Tešia ma jednotlivé kroky, ktoré robím v súvislosti s dosahovaním cieľa? Ak áno, tak potom som na správnej ceste a na tom výsledku až tak nezáleží. Užila som si predsa cestu tam. A to je predsa dôležité, aby som na vrcholku hory neriešila a čo ďalej..?

Žiť vedome. Čo to je?

V celej komplexnosti mnohé naše dnešné problémy vyrieši nové vedomie, nové myslenie. Kde začať? Vybudovať nové vzdelávanie? Áno, aj to je cesta a určite veľmi dôležitá. Ale ešte dôležitejšie je začať od seba. Dalajláma hovorí, aby sme viac pozornosti venovali pozitívnym emóciám, ako je súcit, láska a vďačnosť. Máme začať u seba, potom pokračovať vo svojej rodine a potom v ďalších rodinách a spoločnostiach. To je spôsob, ako transformovať náš spôsob myslenia.

Sme vhodní kandidáti, sme v prvej línii, aby sme sa zapojili do nového príbehu. Jednu knihu sme už zapísali, ale aká bude tá ďalšia? Aký bude ďalší scenár nášho života a celej planéty? Pôjdeme cestou obeti alebo tvorcu? Pôjdeme cestou vedomou alebo budeme pokračovať v starých vzorcoch nášho správania? Jedno je isté. Vytvorili sme na našej planéte neudržateľnú životnú situáciu a boli sme vyzvaní k zmene správania. A každý z nás môže začať s tým, že bude žiť viac v prítomnosti, bude sa venovať aj svojej duši. Spoločne tak môžeme tvoriť nový, verím že krajší, lepší scenár nášho života, našich životov a celej planéty.

Autorka článku: Vierka Divišová

Tento článok vznikol v rámci iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy. 

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.