V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Zdieľanie je druh inteligencie

K tomuto článku ma inšpiroval náš 1. deň v úli, kde ste zdieľanie zadefinovali ako jednu zo základných hodnôt našej komunity, ako aj náš rozhovor s Honzom Mašekom, zakladateľom a hlavným ťahúňom inšpiratívnej siete firiem, ktoré sa neboja zdieľať svoje know how s názvom Red Button>>:

Zdieľanie, dávanie a prijímanie

V našej Be{e}long komunite podporujeme skutočné, úprimné zdieľanie. Ale čo to vlastne je? Podľa mňa je zdieľanie druh inteligencie, ku ktorému je potrebné isté sebauvedomenie aj rešpekt. V tomto článku sa mu budem venovať aj jeho tieňovým aspektom: prehnanej obetavosti alebo naopak – vypočítavosti.

Zdieľanie podľa mňa znamená, že na požiadanie, bez zbytočnej autocenzúry vyjadrujem, kto naozaj som a aký postoj mám k životu, vesmíru a tak vôbec. Zverejňujem svojej názory, dobré aj zlé osobné skúsenosti a svoje sny či vízie. Zdieľam svoje know how, zdroje a aj to, že niečomu nerozumiem, ale ponúkam kontakt na toho, kto sa v tom vyzná lepšie.

Priznám sa, že ma pritom niekedy chytajú záchvaty paniky, či iní neuvidia, aká som trápna, hlúpa, naivná alebo či ma nie je príliš. Ale už viem, že keď mám strach, prekračujem svoju komfortnú zónu a deje sa niečo dôležité. Napríklad sa to deje teraz, keď píšem tento príspevok.

Zdieľanie mi robí radosť, lebo živím niečo, čomu verím. Uvedomujem si, že ma v živote veľmi posunulo, keď mi niekto niečo, možno aj nechtiac povedal, alebo mi niečo/niekoho odporučil. Keď zdieľam a počúvam zdieľania iných, cítim, ako keby vo mne prúdilo niečo magické.

Prečo zdieľať?

Zdieľanie je podľa mňa pre ľudí prirodzené a má viacero významov: evolučný, sociálny a duchovný. Vedecké štúdie potvrdzujú, že vďaka nemu sme sa ako druh vyvinuli až takto ďaleko a že sociálne väzby nám vždy pomáhali prežiť aj tie najťažšie momenty. Keď sme si vedomí, že sme súčasťou niečoho väčšieho, čo nás presahuje, nemáme dôvod sa báť, že nám niekto niečo „ukradne“, pretože sme všetci aj tak jedno.

Zdravé zdieľanie má však 3 dôležité predpoklady – snahu zistiť, kto naozaj som, schopnosť udržať si objektívny odstup a napokon (alebo na začiatku) rešpekt.

Naozaj zdieľať vie človek, ktorý si je vedomý svojej jedinečnosti a preto chápe, že čokoľvek zdieľa, je to vždy trošku iné od ostatných a teda vždy a priori prínosom. A že ho nikto nevie napodobniť. Ako spieva Mária Čírová vo svojej pesničke Unikát>>: Lebo v sebe máš unikát – jediná vec, ktorá sa nedá stratiť.“

Ako správne zdieľať?
No a keď zdieľame pre samotné zdieľanie bez očakávania, počúvame svoj prirodzený inštinkt dávať energiu tam, kde cítime, že bude využitá plodným spôsobom. Je to vlastne druh inteligencie, ktorá vďaka napojeniu na kolektívne vedomie vie, čo sa oplatí dať a komu. Zdieľanie neposilňuje vedomie obete, ale naopak, posilňuje každú osobu, ktorá zdieľa, lebo sa upevňujú jej väzby v skupine. A učí nás stanoviť si zdravé hranice.

Honza Mašek z Red Button nám k tomu povedal, že: „Zdieľanie je mňa úplne prirodzené, je to niečo ako môj štýl bytia. Proste verím, že človek, ktorý ma osloví so žiadosťou o radu či prepojenie, má voči mne toľko rešpektu, že by ma nežiadal venovať energiu niečomu, čo nemá zmysel, že by ma nenechal zbytočne zostarnúť.“ Rešpekt voči sebe aj ostatným je v rámci zdieľania najlepším radcom.

Tieňové aspekty 

Zdieľanie sa niekedy zamieňa s obetavosťou či vypočítavosťou.

Do sebaobety či pozície ublíženého sa dostáva len ten, kto nedáva zo srdca, ale preto, aby ho iní potrebovali, keďže sám môže mať problémy so sebahodnotou. Vypočítaví sme, ak zdieľame preto, aby sme získali niečo späť. V oboch prípadoch ľudia na istej úrovni cítia, že zdieľanie nie je čisté a vzbudzuje to v nich nedôveru či odpor. To už je len na skok k sebectvu, kedy človek svoju energiu zadržuje a nedá zo seba vôbec nič. Týmito tieňovými prejavmi sa dá zdanlivo získať, ale nikdy nie pocit skutočného nasýtenia či zmyslu, ktorý prichádza len pri skutočnom zdieľaní.

Takže na začiatok – čo je to zdieľanie?

Zdieľanie je prirodzený akt, keď dávam zo seba to najlepšie aj najhoršie aj držím priestor, aby ostatní mohli urobiť to isté. Počúvam, neposudzujem, snažím sa pochopiť.

Ak si praješ dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách Beelongu, prihlás sa na odber newslettra tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.