Community Building Masterclass - logo

How to build or revitalize
your professional community?

Starting on April 22nd, 2024!

Diana Rusnáková členka Beelong komunity

Diana Rusnáková

Indiánske meno: Tá, ktorá vidí neviditeľné

"Prinášam poriadok do chaosu, vytváram systém, podporujem organizácie na ich ceste zmeny. "

Ako by si sama seba opísala ? Čo je „the BEST OF YOU ?“ Čo robíš najlepšie, v čom si naozaj dobrá, čo sú tvoje silné stránky?

Prinášam poriadok do chaosu, vytváram systém, podporujem organizácie na ich ceste zmeny. 

Prvé, čo vidím je, kde je problém a hľadám, ako to zlepšiť. Mám proste oko na to, čo by mohlo byť urobené lepšie. A to ma priviedlo k mojej práci – k zlepšovaniu, zjednodušovaniu, optimalizácii. Beriem to ako osobnú výzvu, ako hádanku, ktorú treba rozlúsknuť.

Fokus. Keď sa na niečo zameriam, zameriam sa na to veľmi. Držím smer a cieľ, nedám sa v tom rozptýliť, vydržím pri tom dlho. Dcéra mi to občas aj trochu vyčíta, že: „Mama, ty ak sa pre niečo rozhodneš, nepozeráš naľavo, napravo.“

Viem dať štruktúru chaosu, rozmotať problém a rozložiť na drobné tak, aby to bolo aj pre druhých uchopiteľné. Viem uchopiť chaos a vytvoriť systém a štruktúru. Ako počúvam ľudí rozprávať o probléme, ja tam už vidím vzorce, začnem sa v tom orientovať a viem to následne dať do podoby, v ktorej sa aj ostatní začnú orientovať.

Som aj aktivátor. Viem dať veciam impulz, prinášať nové myšlienky, nápady, riešenia. Keď stojím pred témou, ktorú nepoznám, kúpim 4-5 kníh, naštudujem to. Hovorím, že na čo vymýšľať koleso, keď niekde už určite bolo vymyslené. Zorientujem sa v téme a viem to potom priniesť druhým.  Keď  ľudia majú pocit, že tu už nie je čo priniesť, ja vždy ešte niečo nájdem.

Prečo si v Be{e}longu? ČO ponúkaš do Be{e}longu? V čom by ti mohol byť Be{e}long nápomocný?

Typ práce, ktorú robím, je samotársky. Nie som síce úplne tímový typ, potrebujem ale zdieľať s ľuďmi v podobnej situácii, vypočuť si iné pohľady, ako riešili a vyriešili nejaký problém. Beelong je pre mňa priestor, ktorý mi nahrádza to, že nie som súčasťou žiadnej organizácie. Rada počúvam, ako iní robia svoj biznis, s čím sa trápia, ako to riešia.

Ja tiež viem prispieť, byť sparingom pre niekoho iného. Rada pozdieľam svoje skúseností pre niekoho, kto začína alebo chce nastúpiť na podobnú cestu.

Čím momentálne žiješ? Čo je momentálne tvoja životná téma? O čom v poslednej dobe najčastejšie hovoríš?

Vo svojej podstate nie som veľmi tímový hráč, radšej pracujem sama alebo vo dvojici.  Život ma však opakovane k tomu núti. Moja práca obnáša potrebu zlaďovať veľa rôznorodých záujmov, dávať ich dokopy a hľadám v tom aktívne pomoc.

Často sa v projektoch, na ktorých robím, stretávam s ľuďmi v „obeti“. Hľadám ako s nimi pracovať, ako s tým pohnúť. A mám tu aj otázku, či mám vôbec niečo s tým robiť, ako nepreberať ich zodpovednosť.  

Pociťujem potrebu vystúpiť z role, ktorú nesiem celý život. Najstaršia dcéra, zodpovedná dcéra, postarať sa sama o seba aj o druhých, zarobiť na seba. Mám teraz potrebu NIČ nerobiť, nič nemusieť, len byť sama so sebou, polievať kvety v záhrade.

Aký je tvoj osobný príbeh transformácie?

Som kritická. Prvé, čo vidím je, kde je problém a hľadám, ako to zlepšiť. Mám proste oko na to, čo by mohlo byť urobené lepšie. A to ma priviedlo k mojej práci – k zlepšovaniu, zjednodušovaniu, optimalizácii.  Beriem to ako osobnú výzvu, ako hádanku, ktorú treba rozlúsknuť.

Nedá sa povedať, že to bola moja voľba. Skôr to bolo tak, že si v tom dobrá, tak to poď robiť. Tak trochu mi to prischlo, dobre to vynáša, mám pomerne veľkú slobodu v tom čo robím. Zvonku to môže vyzerať, že som úspešná. Mám slobodu v práci, jednám so CEOs, fungujem v medzinárodnom prostredí, zarábam nadpriemerne...

Nemám však pocit, že toto je to moje miesto v živote. Ešte to stále hľadám. Cítim, že tá veľká zmena je ešte predo mnou.

Čím sa zaoberáš profesionálne? Ak si v poslednom čase zmenila prácu/ kariéru/ zameranie, tak prečo tento kariérny posun?

Pomáham veľkým organizáciám so zmenami a transformáciami, ako sa stať agilnou a štíhlou organizáciou orientovanou na zákazníka. Pracujem ako konzultant, change manager, projektový manažér, agile coach, facilitátor workshopov.

Väčšinou ide o dlhodobú spoluprácu niekoľko mesiacov, až roky, na pravidelnej báze v spolupráci s interným tímom na strane klienta.

Pôsobím aj ako lektor na témy Lean a zlepšovanie procesov, Agile, Design Thinking, Projektový manažment.

Čo by si chcela NAOZAJ robiť, keby si mala neobmedzené možnosti? Bez cenzúry!

Momentálne NIČ . Cítim sa vyčerpaná z tej profesionálnej roviny.

 Chcela by som byť nejakým spôsobom v kontakte s mladými, robiť niečo ohľadne mládeže. Veľmi pozitívne vnímam mladých, akí sú, ako rozmýšľajú o sebe, o svete. 

Mám aj takú dlhodobú tému, v ktorej nemám žiaden konkrétny zámer. Keď cestujem po Slovensku vidím veľmi veľa opustených a spustnutých domov. A zas inde je veľa ľudí, ktorí nemajú dobre bývanie. Neviem čo ešte s tým, ale tá myšlienka ma neopúšťa.