V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Erika Makarová

Tá, ktorá nosí pochodeň 

tel: 0911 191 010, erika.makara@gmail.com,  FCB, IG

Milujem výrok Coco Chanel: "Módu si môžeš kúpiť, ale štýl, ten musíš mať."

"Amen," dodávam ja.  Štýl je jedinečné vyjadrenie nášho vnútorného sveta. Toho, kým naozaj sme, cez oblečenie vo svete vonkajšom. Móda je prchavá, neuchopiteľná, ale náš štýl je konštanta. Štýl máme každá a sprevádzať k nemu, je moje poslanie. Nádherné a zároveň veľmi špecifické. Sprevádzať - to je hudba môjho srdca, pretože každá žena by mala vedieť, aká nádherná a jedinečná bytosť je.

1/ Čo je „the BEST OF YOU", Erika? Čo robíš najlepšie, v čom si naozaj dobrá?

Prostredníctvom oblečenia pomáham ženám odhaliť ich unikátny štýl, aké krásne a jedinečné sú. A že žiadna iná nie je ako ony. Je to hudba môjho srdca. Prijala som, že je to moje poslanie. Na jednej strane, ťažko uchopiteľné, na tej druhej strane, unikátne a pre mňa naplňujúce.

Ľudia sa mi prirodzeným spôsobom otvárajú a dôverujú. Často počujem : "Bože, toto vieš iba ty a môj muž. " Mám to odvždy. Je to súčasť môjho života a poslania. Keby ľudia nemali voči mne dôveru, nevedela by som im pomôcť. Pretože náš vnútorný svet je cesta k štýlu. Jediná. Z vnútra von, inak nevedie.

Vždy ma fascinoval náš vnútorný svet. Hlavne prežívanie nás, žien, so všetkými emóciami. Sama som si veľmi veľa vecami a skúsenosťami prešla. Učím to aj moje dcéry: Keď plačeme, tak plačeme, a keď sa smejeme, tak sa smejeme. Je to tak správne a v poriadku.

2/Aké sú tvoje silné stránky podľa Gallup Clifton Strengths?

Zvedavá:  milujem čítať a spoznávať nové veci a náš vnútorný ženský svet, to je nekonečná krajina možností.

Uznávaná:  najviac a najdôležitejšie je, keď človek v láske uzná sám seba, viac k tomu dodať netreba.

Spoločenská: ja proste milujem energiu ľudí

Vizionárska: mám sen, že raz každá žena otvorí šatník a bude spokojná. Že z obchodu odíde s oblečením podčiarkujúcim jej krásu, nie zneistená, pýtajúc sa, či je dosť. Že oblečenie znova bude požehnaním pre ľudí, nie prekliatím pre svet. „ I have a dream.“

Súťaživá: možno preto som prvá s tým čo robím, nepoznám nikoho, kto by robil niečo podobné.

3/ Prečo si v Beelongu? Čo ponúkaš a v čom by ti mohol byť nápomocný? 

Beelong je pre mňa veľmi, veľmi inšpiratívne a bezpečné prostredie žien, ktoré boli alebo sú na ceste, na ktorej som bola (a stále som) aj ja. Sme tu ženy v podobnej vibrácii, v rovnakej esencii.

Rady a slová žien z Beelongu som veľakrát uplatnila v situáciách, ktoré si vyžadovali fundované a „smart“ rozhodnutie. Rovnako sú, pre moje poslanie, zdrojom cenných vhľadov a pochopenia.

Môj prínos do Beelongu je ozvučiť, kým my ženy sme. Priniesť čistú esenciu ženskosti v zmysle, že sme dosť. Tu a teraz, každá. Ukázať, čo je naša podstata, esencia, podporiť sa navzájom v jedinečnosti a kráse. 

A čo potrebujem? Každý deň v sebe kultivujem pocit krásnej ženy, no nie je to definitívna konštanta...Tie staré vzorce, pochybnosti, či som dosť, sa stále vracajú... Vyrastali sme v tom roky.

A keď mám práve takýto "tmavý" deň, v Beelongu sa vždy nájde žena,  ktorá mi poskytne podporu, akúkoľvek. Cez slovo, objíme, pôjde na kávu, ktorá mi proste akokoľvek pomôže, lebo my ženy vieme... Nestalo sa mi, že medzi ženami, čo som tu stretla, by niektorá povedala tie prázdne reči: " To bude dobré, on je debil, on si ťa nezaslúži...." Drží priestor a láskavo kladie otázky o mne, nie o inom človeku.

Beelong je proste výživné prostredie, kde sa podporujeme navzájom, ale z bodu lásky. A toto je pre mňa najvzácnejšie.  

4/ Čím momentálne žiješ? Čo je momentálne tvoja životná téma?

Ozvučením toho, čo je mojím poslaním. Že sme krásne ženy, všetky a teraz, nie keď...

Momentálne s Luckou Ilašenkovou v rámci Beelongu rozvíjame iniciatívu Be{e} Beautiful.

Keď sme sa s Luckou zoznámili, povedala som jej: "Keď chodím po ulici, všímam si, čo je na  ženách krásne." A Lucka hovorí: "No, a ja ich prezliekam." Dokonalá dvojka 😊.

Myslím, že sme sa s Luckou našli, aby sme ženám ozvučili, čo je pre nás prirodzené... Aby sme im posunuli tie správne vedomosti o alchýmii obliekania, o jedinečnom štýle, ktorý má každá z nás.

Hovorím, že všetko, čo potrebujeme, už máme. Štýl máme každá, je v nás... Takže zmyslom iniciatívy je sprostredkovať, že každá z nás je krásna, taká, aká je. Odtiaľ aj náš headline: DOkonaloSŤ - sme DOSŤ!

5/ Aký je tvoj osobný príbeh transformácie?

Vždy, už od malička, som chcela pomáhať. Rozmýšľala som, čo bude zmyslom môjho života. Hovorila som si, že asi odídem pomáhať niekde do Afriky. Ak sa teraz pozriem na svoj život,  tak síce nie som v Afrike, ale stále pomáham. 

No ale nebol by príbeh pomoci príbehom, keby som najprv nemusela pomôcť sama sebe... V 30. som dosiahla všetko, po čom som kedy túžila a chcela. Mala som všetko odškrtané: rodinu, manžela, deti, vzdelanie pre seba, pre deti, super job, finančné možnosti... Bola som takzvane „spoločensky optimalizovaná.“  Zažívala som wow veci, mala firmu, ktorá šila medicínske oblečenie, ktorej sa veľmi darilo... A predsa vo vnútri nešťastná.

Narodila som sa ako nechcené dieťa a myslím, že veľa z toho, čo som dosiahla, bolo podmienené práve tým.  Pretože  som sa snažila dokázať, že si zaslúžim tu byť, že som dosť dobrá. A že som aj bola, v čomkoľvek čo som si zaumienila a čo som si priala. Jediná skúsenosť vo mojom živote ma nepresvedčila, že by to bolo inak. Viem, že  čokoľvek pod mojimi rukami premením na zlato. Vždy.

No napriek tomu som sa cítila nešťastná vo vnútri. A v bode, keď som mala „ všetko“ som sa začala pýtať, kým som a čo naozaj chcem ja!

Obrátila som pozornosť z vonkajšieho sveta do seba a vtedy začali ku mne prichádzať sebarozvojové veci. Práca na sebe,  liečenie vnútorného dieťaťa, prijatie vnútornej ženy, liečenie vzťahu s mamou...Pred tým by som si nikdy nepovedala, že sa nimi budem zaoberať, bolo to úplne mimo môj rádius. No zrazu mi to prišli neuveriteľne logické a potrebné. Tá cesta od mojej 30 do mojej 35 bola veľmi, veľmi výživná. 

Keď som predala firmu, dala som si čas na pozorovanie toho, čo je mojím poslaním. Sleedovala som moje dni, čím boli naplnené... Oblečením, lenže inak...

Obliekaním o sebe vyjadríte, kto ste bez toho, aby ste čokoľvek o sebe povedali.

Vždy som milovala módu, energiu obchodov, obliekanie, ktoré je témou všetkých žien. Môj muž navrhol, aby som si otvorila butik.  "Naozaj je to všetko, čo prinesiem tomuto svetu? Ďalší obchod s oblečením?"

Potom k tomu prišiel veľmi silný input, uvedomenie si všetkých environmentálnych dosahov fashion industry. Vtedy som začala spolupracovať s Fashion Revolution, písať pre ne projekty na podporu a osvetu o módnom priemysle. Boli to dva svety, ktoré som chcela začať spájať. Svet udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti a zhmotnenie krásy a unikátnosti žien práve cez oblečenie.

Vtedy mi prišlo, že by som mohla ozvučovať to, aké sú ženy krásne, ešte viac. To síce znelo veľkolepo, ale ako som to mala ukázať iným ženám, keď som to sama na sebe nevidela ?

A tak som ešte potrebovala zažiť tie správne skúsenosti a prostredníctvom nich sa dotknúť svojej esencie, naučiť sa oceniť seba...Cítim, že som k sebe najbližšie, ako som kedy bola. Aj keď ten vzťah samej so sebou, ten si treba kultivovať každý deň, aspoň ja to tak pociťujem. 

Každý deň zdieľam a ozvučujem ženám, že sme dosť. Taká, aká sme a je jedno, či máme na sebe krásne hodvábne šaty, alebo sa cítime na tepláky. Aj toto je štýl! Byť sama so sebou v pohode.

6/ Čím sa zaoberáš profesionálne?

Som vlastne módny terapeut. Keď sa ma žena opýta, čo robím, opýtam sa jej: " Cítiš sa krásna? Vidíš sa taká jedinečná, ako ťa vidím ja?" Nečakaná otázka a málokto vie na ňu odpovedať...

Nastavujem ženám zrkadlo a učím ich vidieť krásu, ktorú vidím ja. A potom ju prenesieme do jej šatníka.

Módny terapeut preto, lebo najprv sa potrebujem so ženou veľa, veľa rozprávať o tom, kto je, kto nie je, čo má rada....

Najkrajšie a najzmysluplnejšie to vystihuje citát Coco Chanel, ktorá povedala:  “Módu si môžeš kúpiť, ale štýl, ten musíš mať.” Lenže nikto nám nepovedal, že čo je ten štýl, a spoločnosť nám ponúka absolútny mix všetkého možného. A ja pomáham ženám nájsť ich jedinečný štýl.

Štýl si ty. Štýl si tým, čo rada ješ, čo rada robíš, ako máš zariadené  doma. Čo rada nemáš, k čomu máš vyslovene odpor. Čo miluješ, akými ľuďmi sa obklopuješ. To je tvoj štýl, to ťa definuje. 

Moja práca prebieha ako káva s kamoškou. Najprv sa so ženou veľa, veľa rozprávam a ozvučím to, ako krásne ju ja vidím. Často mi povie veľa o sebe, o svojich túžbach ešte z detstva. Zistila som, že každá žena na svete potrebuje počuť v určitom momente, že je dosť. To nie je o tom, že ja jej poviem niečo, s čím ona vôbec nie je stotožnená. Ja jej len akoby zrkadlím, kým je a zároveň držím priestor, kým sa ona sama presvedčí o svojej kráse a pochopí svoj štýl.

A nájsť svoj štýl je ako zaľúbiť sa do seba. Neopísateľný pocit.

Každá žena potrebuje iný čas, iný prístup.... Je to oveľa menej o šatníku, akoby sa zdalo. Šatník je odrazom nás. Niekedy žene vyslovene zakážem niečo robiť v skrini. Iba ju poprosím, aby si nechala znieť to, o čom sme sa bavili. S niektorou idem do šatníka až na 3. stretnutí, keď je  žena to pripravená.  Až potom ho triedime, resp. žena si ho triedi sama, s pochopením, radosťou a sebaocenením!

Mojím cieľom  je, aby uvidela. kým je. Krásna a jedinečná a transformovala to do šatníka. Taká, aká je, v tom svojom štýle, v tej svojej esencii. Aby každý deň, keď otvorí skriňu, zas a znova uvidela svoju jedinečnosť!

6/Čo by si chcela NAOZAJ robiť, keby si mala neobmedzené možnosti? Bez cenzúry!

Robila by som to isté, lebo to, čo robím, vychádza z môjho srdca. 

Kontakty:

0911 191 010, erika.makara@gmail.com,  FCB, IG