V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Ako by si sama seba opísala ? Čo je „the BEST OF YOU ?“ Čo robíš najlepšie, v čom si naozaj dobrá, čo sú tvoje silné stránky?

Moje talenty (podľa Gallup) sú FUTURISTIC, ADAPTABILITY, INPUT, ACTIVATOR, DEVELOPER.

Viem dobre pracovať s informáciami. Nájsť ich, spracovať, zasadiť do rámca a podať ďalej. Mám zmysel pre detaily. Mám víziu, dokážem ňou inšpirovať ostatných a stanoviť trendy. Mávam dobré nápady a tiež dokážem celkom dobre improvizovať.

Je mi vlastná veľká bezprostrednosť, nebojím sa osloviť cudzieho človeka, nadviazať kontakt. To mi vždy išlo ľahko. Rovnako ako jazyky. Hovorím anglicky, nemecky, francúzsky a dohovorím sa taliansky.

Ako tínedžerka som chcela byť rozhlasovou moderátorkou. Počas VŠ som pracovala v rádiu Ragtime, neskôr vo FUN rádiu a moderovala som rôzne akcie.

Prečo si v Be{e}longu? ČO ponúkaš do Be{e}longu? V čom by ti mohol byť Be{e}long nápomocný?

V poslednom období si prechádzam životnými zmenami. Mám už celkovo dlhšie pocit, že život a hlavne moje telo ma pustí len tam, kde mi to dáva zmysel. Chcela som v tom nebyť sama, niekam patriť, inšpirovať sa inými ženami a možno aj nájsť
nové priateľstvá. Pomáha mi vidieť, ako si svojou transformáciou prechádzajú iné ženy.

Do Beelongu prinášam svoju autentickosť, svoj príbeh, svoje skúsenosti a svoju víziu. Chcela by som viac dostať do popredia tému ženského hormonálneho zdravia a prinášať ženám poznatky, ako sa v dnešnej náročnej dobe starať o svoje zdravie a vitalitu. Lebo to, čo v živote chceme, dokážeme napĺňať len vtedy, keď máme oporu vo svojom tele a keď si vieme vytvárať a udržiavať svoje vnútorné zdroje zdravia a energie.

Čím momentálne žiješ? Čo je momentálne tvoja životná téma? O čom v poslednej dobe najčastejšie hovoríš?

Ako priviesť do života to, čo viem. Tému ženského hormonálneho zdravia. Chcem inšpirovať ženy k starostlivosti o vlastné zdravie, aby mohli využívať svoj ženský potenciál.

Aký je tvoj osobný príbeh transformácie?

V prvom rade mám pocit, že celý môj život je jedna transformácia. Všetky životné výzvy ma posunuli k takému životu, s akým vnútorne súzniem.

Veľkú časť svojho dospelého života som prežila v zahraničí. Mám vyštudovanú germanistiku a marketingovú komunikáciu. Počas výšky som na rok prerušila štúdium a odišla som do Edinburghu, naučiť sa poriadne po anglicky. Germanistika
bola tak trochu z núdze cnosť, no nakoniec mi pootvárala veľmi veľa dverí, takže som za ňu vďačná. Ešte počas socializmu som chodila do špeciálnej výberovej triedy, kde sme mali každý deň dve hodiny nemčiny.

Rok po skončení výšky som získala prekladateľskú stáž v Luxemburgu, kde som nakoniec ostala pracovať päť rokov ako prekladateľka v európskych inštitúciách. Z tejto lukratívnej práce som ako 30-ročná odišla, chcela som už vtedy niečo iné.
K odchodu ma nakoplo, že som sa dostala na postgraduálny kurz konferenčného tlmočenia na UK v Bratislave. Školu som dokončila, absolvovala stáž v Bruseli a skúsila som si konferenčné tlmočenie. Sediac v tlmočníckej kabínke od rána do
večera som ale zistila, že toto nie je nič pre mňa.

Odjakživa ma to ťahalo k výžive a holistickému prístupu k zdraviu – hlavne kvôli vlastným zdravotným problémom. Už ako 12-ročná som v triede urobila nástenku na tému „Naša šanca – surová strava“. Dnes s týmto výrokom už, samozrejme,
nesúhlasím :-), ale bolo to vlastne jasné už vtedy.

Po návrate z Luxemburgu na Slovensko som chcela ísť študovať tradičnú čínsku dietetiku do Nemecka, k Barbare Temelie. To bolo viac ako 10 rokov dozadu. Ale neverila som si a vtedy som si to nedovolila. Robila som to, čo som robiť vedela:
preklady, tlmočenie, učila som angličtinu, lebo však treba byť pragmatická a zarábať peniaze.

Pracovala som na voľnej nohe, čiže som robila vlastne stále, po nociach aj po víkendoch. Už vtedy som mala prvé príznaky začínajúceho vyhorenia, ktoré súviseli ale aj s predchádzajúcim traumatickým prežívaním v dysfunkčnej rodine. Našla som
si stále zamestnanie, čo mi paradoxne pomohlo sa zregenerovať. Ale opäť to bola odbočka od toho, čo som naozaj chcela.

Popritom som sa postupne vzdelávala vo veciach, ktoré ma zaujímali. Chodila som na rôzne semináre o výžive, študovala som rôzne školy jogy (mám inštruktorský certifikát na power jogu a ashtangu) a chcela som ísť študovať tradičnú čínsku medicínu. Skončila som prípravný ročník na Institute tradiční čínské medicíny v Prahe, ktorý mi dal základy TČM.

V tom čase som založila aj úspešný blog a projekt Randi a nájdi a robila som mentorku nezadaným ženám, ktoré si chceli nájsť partnera a nešlo im to. Vychádzala som najmä zo svojho vlastného príbehu, ktorý veľa žien inšpiroval.

Uvedomila som si však, že nemám energiu ťahať to všetko – zamestnanie na plný úväzok, vlastný kurz jogy, nový projekt, štúdium v Prahe, priateľa vo Švajčiarsku, neustále cestovanie. Úplne som sa vyčerpala a spätne si uvedomujem, že som to
roky ťahala vo fáze vyčerpania.

To sa odzrkadlilo na mojom zdraví – mala som rozbehnuté a neliečené Hashimoto, asi 30 rôznych potravinových intolerancií, čo bol vlastne stav priepustného čreva, mávala som úzkosti, zle som spávala, často som bývala chorá a nemala som už energiu na nič. Sedavá práca pred počítačom zameraná na výkon a deadliny v „chorej“ budove len prilievala olej do ohňa.

Spätne viem, že som mala úplne rozhodené hormóny hlavne kvôli dysregulovanému kortizolu zo stresu, ktorý len živil zápal v tele. Vrchol alebo skôr dno to dosiahlo v 2019. Zažila som stav, kedy som už nevládala ísť ráno do práce. V tom najhoršom mi pomohla dvojtýždňová péenka a následne dovolenka.

Vedela som, že takto to už ďalej nejde, našla som si za seba náhradu v práci a vzala som si neplatené voľno. Krátko na to prišla korona a my sme uviazli vo Švajčiarsku a celé to obdobie nútenej izolácie mi veľmi pomohlo sa zregenerovať. Pre mňa bola korona ako dar.

Z celkového vyčerpania som sa dostávala skoro dva roky. Postupne som si vyliečila črevo, dostala Hashimoto do remisie (bez príznakov), hormóny sa rozbehli a konečne som sa začala cítiť dobre, ako nikdy predtým. A to som mala dávno po
štyridsiatke. Dokonca sa mi podarilo vo veku 43 prirodzene otehotnieť, ale žiaľ to nevyšlo.

Túžba stať sa mamou hrala a hrá v mojom príbehu dominantnú úlohu. Priviedla ma k téme hormonálneho zdravia. Hľadala som totiž odpovede pre seba, ktoré mi žiadny lekár nevedel dať, nikto z lekárov sa ani nezaujímal, ako vlastne žijem. A pritom to má zásadný vplyv na celý neuroendokrinný a imunitný systém, ktoré sú vzájomne prepojené.

Informácie som čerpala a čerpám zo zahraničných zdrojov. Učila som sa od tých najlepších – fertility expertky, odborníčky na ženské zdravie a hormóny, funkční lekári a lekárky v USA a Veľkej Británii. A v 2022 som úspešne ukončila certifikované
štúdium ženského hormonálneho zdravia.

Stále sa učím a stále študujem, to budem asi do konca života, keďže v tejto oblasti prichádzajú stále nové a veľmi zaujímavé informácie, napríklad o vplyve génov (aj keď stále je dôležitejšia epigenetika) alebo poznatky z kvantovej biológie a ich vplyve na hormóny a v podstate na všetko. Fascinujúci je aj vplyv zažitej traumy na telo, aj keď sa stala 30 rokov dozadu.

Nevyliečená trauma či vnútorné konflikty zvyšujú stresový hormón kortizol. Kortizol je pán hormón spolu s inzulínom, ovplyvňujú totiž všetky ostatné hormóny. Telo v strese vždy uprednostní kortizol pred inými hormónmi. Dysregulovaný kortizol sa napríklad tvorí na úkor progesterónu, ten ale my ženy potrebujeme nielen na otehotnenie, ale pre celkovú emočnú a fyzickú pohodu. V dnešnom svete majú kortizol vychýlený takmer všetci. Pre naše telo je totiž stres aj to, keď málo spíme, zle jeme, keď sa sústavne vystavujeme modrému svetlu alebo do noci svietime, alebo keď žijeme v rozpore so sebou. Je to živná pôda pre vznik autoimunitných ochorení, ktoré oveľa viac postihujú práve ženy.

Dôležitou súčasťou mojej transformácie bol aj odchod z Bratislavy, viac do kľudu a väčšie napojenie sa na prírodu a prírodné cykly. My ženy to veľmi potrebujeme, lebo my samé sme cyklické, tak ako príroda. Až keď som začala bývať inde, som si uvedomila, ako stresujúco na mňa život vo veľkomeste pôsobil. Ako vysoko senzitívna osoba si veľmi musím chrániť svoje zdroje a neustále si ich dopĺňať. 

Čím sa zaoberáš profesionálne? Ak si v poslednom čase zmenila prácu/ kariéru/ zameranie, tak prečo tento kariérny posun?

Som certifikovaná mentorka pre ženské hormonálne a menštruačné zdravie. Podporujem ženy v každom veku, ale najmä ženy nad 35 rokov, na ceste k optimálnemu hormonálnemu zdraviu prirodzeným spôsobom. Môj prístup v
konzultáciách je holistický a vysoko individuálny. Taktiež prinášam možnosť testovania hormónov cez Dutch test, čo je najmodernejší a najkomplexnejší test z vysušených vzoriek moču, ktorý poskytuje veľmi presné a spoľahlivé informácie
o všetkých hormónoch a ich metabolitoch.
V budúcnosti by som chcela spolupracovať aj s uvedomelými firmami, ktoré majú záujem o wellbeing a zdravie svojich zamestnankýň.

Čo by si chcela NAOZAJ robiť, keby si mala neobmedzené možnosti? Bez cenzúry!

Asi by som žila niekde úplne inde. Nechcela by som však mať neobmedzené možnosti, to by ma asi zvalcovalo :-). Robím už to, čo by som chcela robiť, alebo sa tam aspoň postupne dostávam.