V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Kniha Klára – Život je príbeh na pokračovanie

kniha Klára - autorky

Vie kukla, že byť kuklou je zákon prírody, aby sa mohla stať motýľom?

Príbeh o Kláre je archetypálnym príbehom

Znamená to, že každá z nás je tak trochu Klára. Každá z nás Klárin príbeh, v nejakej časti svojho života, istým spôsobom žije.

Jung hovorí, že archetypy sú vnútorné obrazy, ktoré stelesňujú rôzne aspekty našej osobnosti. Sú uložené hlboko v našom podvedomí a ovplyvňujú naše správanie. Inak povedané, každá z nás je, chtiac nectiac, tak trochu Klárou.

Klárin príbeh je príbehom transformácie, hľadania a nájdenia svojho skutočného ja. V prírode sa prirovnáva k metamorfóze húsenice cez kuklu na motýľa.

Na každú z nás príde čas, kedy musíme nechať (symbolicky) zomrieť svoj starý život, aby sme sa mohli zrodiť odolnejšie, skutočnejšie, obnaženejšie. S tým, že vieme, kým sme a čo je naším poslaním.

Nájsť odvahu k skutočnému životu vyžaduje desivý zostup dole do najhlbšej tmavej hĺbky naše duše. Slovami prírody povedané, zakuklenie sa do strašnej brečky bez istoty, že raz z toho bude motýľ. Vtip je v tom, že život nás do tej kukly vždy nejakým spôsobom dovedie. Tak ako Kláru.

Prečo sa to Kláre (naozaj) deje

Klára je úspešnou ženou v strednom veku, ktorá „zrazu“ nevládze. To je trochu škandalózne. V našej spoločnosti sa nedostatok energie nenosí. Musíme byť výkonné a usmievavé matky, manželky, manažérky, sestry, milenky. Teraz sme si k tomu pridali štíhle a mindful jogínky. Občas mávame aj slabšie chvíle, ale vieme si ich vôbec dovoliť? O deti, rodinné večere a vlasy sa treba starať bez prestávky. Nemáme čas ani povolenie sa zrútiť.

Lenže Klára sa zrútila. Bola tak dlho odpojená sama od seba, od svojich skutočných túžob a potrieb, že úplne znecitlivela. Aby bola milovaná, nosila masky. Aby to vydržala, nosila štíty, brnenie a pila víno. Snažila sa byť užitočná, podávať výkon. Možno mala strach z odmietnutia. Ak by ju iní uvideli takú, akou skutočne je, milovali by ju? A ak by ju nemilovali, prestala by existovať? 

V tejto (prvej) kapitole necíti takmer nič. Je hrozne vyčerpaná. (Na výčitky svedomia ešte stále trochu energie má). O prírodnom zákone transformácie ešte nič netuší. V nasledujúcich kapitolách stále nebude tušiť, čo sa jej deje, no pochopí, že TO len tak rýchlo neprejde.

Na podvedomej úrovni to však už teraz vie, keď sama seba nazve „tlstou húsenicou“. Inštinktívne cíti, že čoskoro príde čas, kedy sa bude musieť, podľa zákona prírody, nevyhnutne zakukliť.

Húsenica, kukla, motýľ

V starovekom Grécku sa duša volala „psyché“ a zobrazovala sa ako motýľ. Premena húsenice na motýľa predstavovala oslobodenie ľudskej duše v hmote, v pozemskom živote.

Keď motýľ po prvý krát roztvorí svoje krídla a vyletí, vylúči kvapku červenej tekutiny. Na symbolickej úrovni to môže znamenať, že pokiaľ máme vypustiť svojho krásneho motýľa, musíme obetovať trochu krvi.

Tam však Klára ešte nie je. To nevadí, lebo obetná krv sa produkuje v kukle, kde sa Klára počas knihy dostane.

V kukle sa mieša naša minulosť a naša budúcnosť s našimi najhlbšími zraneniami, presvedčeniami o sebe, prekážkami v našej hlave. Obeta spočíva v tom, že sa musíme prestať identifikovať s tým, kým sme boli, alebo sme si mysleli, že sme boli a nájsť svoje skutočné JA. Prijať všetky svoje časti. Musíme sa životu tak trochu pokoriť, aj sa mu s dôverou otvoriť. To môže byť dosť bolestné.

Navyše, metamorfóza vyžaduje svoj čas, v ľudskej mierke aj niekoľko rokov. Nikomu sa do toho nechce. Neznášame zmeny a už vôbec nie, keď nevieme, čo bude ich výsledkom. No práve ten odpor k novému a neznámemu robí zakuklenie nesmierne náročným.

V prírode je kukla extrémne zraniteľná. Ak by ju niekto narušil, alebo sa z nej motýľ snažil vyliahnuť predčasne, zárodok motýľa by zomrel. Proces by nebol dokončený.

O čom príbeh Kláry skutočne je

Príbeh Kláry je o tom, že v kukle, v tej hnusnej a dlho trvajúcej brečke, sa nachádza neuveriteľná sila. Treba to vydržať, lebo nakoniec sa naša vnútorná Klára stane motýľom a bude vedieť hrdo povedať: Toto som ja.

Príbeh Kláry je o našej túžbe po napojení. O napojení na seba, na svoje túžby a potreby, a o hlbokom napojení na všetkých ostatných, na ľudí okolo seba, na prírodu a na niečo, čo nás presahuje.

Príbeh Kláry je o našej túžbe prijať seba, všetky svoje časti a o hlbokom prijatí iných.

Príbeh Kláry je aj o našej túžbe skutočnej niekam patriť. Najprv patriť hlboko sama sebe a potom patriť do širšej komunity. Pričom patriť neznamená zapadnúť, ale naopak, zostať kým sme a zdieľať s ostatnými všetky časti seba.

Príbeh Kláry je o hľadaní zmyslu v živote. O našej inštinktívnej túžbe stať sa tým najkrajším a slobodným motýľom.

Aký je príbeh knihy Klára

Táto kniha vznikla v našej Beelong community and networking v rámci iniciatívy Reinventing yourself – Znovuobjav seba.

Bolo to takto: Keď sme sa medzi sebou ešte v roku 2020 rozprávali, zistili sme, že to, čo nás spája je, že každá z nás prechádza, alebo si prešla vo svojom živote nejakou formou transformácie. Veľa z nás sa v tom najťažšom období akým je kukla, cítilo osamelých, zmätených a nepochopených napriek tomu, že sme vďaka nášmu vzdelaniu vedeli, čo sa nám deje.

Chápali sme, že sa so svojimi brečkami v kuklách musíme vysporiadať samy, no zistili sme, že nás nesmierne posilňuje, keď sa o týchto zmenách môžeme bez cenzúry porozprávať. Keď vieme, že v tom nie sme samy. Keď môžeme patriť do komunity žien, v ktorej je veľa húseníc, kukiel aj vyliahnutých motýľov, kropiacich červenú krv.

Keďže nám láskavá podpora iných žien pomohla (a stále pomáha), pomysleli sme si, že by to mohlo pomôcť aj iným ženám.

Založili sme Reinventing yourself – Znovuobjav seba, čo je naša iniciatíva a program podpory pre ženy v období osobnej transformácie. Zdieľame to, čo nám v našich osobných krízach pomohlo. Pridávame odbornosť a odvahu hovoriť o tejto téme otvorene, láskavo, no realisticky.

V rámci RY Adela Jasenovcová napísala aj túto knihu – príbeh Kláry, ženy ako my. A my ostatné, spolu 14 žien, sme tento, nám vlastný, archetypálny príbeh okomentovali. Veľa sme sa pritom o sebe naučili, veľa sme si navzájom pomohli.

Táto kniha je preto aj o spolutvorení a hlbokej podpore medzi ženami. A to je ten najkrajší archetypálny príbeh.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.