V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Perimenopauza. Všetko, čo by ste mali vedieť

mozog Leila Zajac

Možno Ťa nečakane oblial pot počas pracovného stretnutia. Možno si sa v noci zobudila na búšenie srdca a nemohla si už zaspať. Možno sa rozplačeš len tak. Možno sa netešíš zo života ako kedysi. Možno mávaš zrazu časté zápaly močových ciest, bývaš unavenejšia, hladnejšia, nervóznejšia. Možno začneš o sebe viac pochybovať. Možno si nahnevaná bez dôvodu a rozmýšľaš, čo sa to s Tebou deje. A možno je čas otvoriť tému s názvom perimenopauza.

Úvod do pojmov

Perimenopauza, teda obdobie okolo menopauzy, nazývaná tiež prechod alebo klimaktérium, je tretie kľúčové obdobie v živote každej ženy, po puberte a tehotenstve. Len sa o nej zúfalo málo hovorí (ak vôbec). 

Prirodzená menopauza je v podstate len 1 deň (zistíme retrospektívne, ak 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemáme menštruáciu).

Perimenopauza trvá v priemere 7,4 rokov. 

Je to obdobie z biologického hľadiska charakterizované zvýšenou stratou vajíčok, zmenou v produkcii pohlavných hormónov (estrogén, progesterón), zmenou signalizácie z a do mozgu (signál z hypotalamu v mozgu je potrebný na dozrievanie vajíčok), čo vedie k oficiálnemu ukončeniu funkcie vaječníkov.

Perimenopauza je obdobie mnohých ďalších biochemických zmien v tele, ku ktorým dochádza kolísaním a postupným klesaním estrogénu a progesterónu.

Kým sme

Nedávno som počula zaujímavú myšlienku, že naše hormóny (najmä estrogény) vlastne určujú, kým sme. Súhlasíš s tým? Niečo pravdy na tom bude, keď si uvedomíme, kde všade v tele máme receptory pre ne – mozog, srdce, pľúca, cievy, žalúdok, črevá, endokrinné žľazy, miecha, periférne nervy, močový mechúr, maternica, vaječníky, koža, kosti, kostná dreň, svaly.

Estrogénová aktivita v celom tele je delikátny mechanizmus, ktorý vedci ešte len teraz začínajú objavovať. Len nedávno sa napríklad zistilo, že aj od množstva estrogénu, ktoré naše telo a mozog dostávali/produkovali počas plodného života vrátane perimenopauzy, záleží nakoľko bude náš mozog v neskoršom veku chránený (pred vznikom demencie, Alzheimerovej choroby). Ďalšie štúdie sú ale potrebné k potvrdeniu tohto fenoménu.

Perimenopauza – zopár štatistických údajov

Až 80% žien pociťuje (peri)menopauzálne príznaky v menšej či väčšej intenzite.

Ako žena prežíva toto obdobie, je vysoko individuálne, jediná predvídateľná vec tu je jej nepredvídateľnosť. Závisí od rôznych faktorov:

  • veľkú úlohu hrá genetika, zdravotný stav a ako citlivo organizmus reaguje na hormonálne zmeny v tele. 
  • rovnako dôležitý je aj životný štýl – či vieme regulovať stres, ako a čo jeme, ako a koľko sa hýbeme, spíme, koľko času venujeme sebe a v neposlednom rade – náš postoj k starnutiu, k zmenám súvisiacim s menopauzou a koľko toho o tomto období vieme.

Veľa z toho teda môžeme samé ovplyvniť.

Je vedecky dokázané, že čím väčšiu vedomosť o (peri)menopauzálnom období žena má, a nielen žena ale aj jej okolie – partner, priatelia, zamestnávateľ, tým je väčšia šanca, že bude lepšie pripravená prežiť túto fázu pohodovejšie a pokojnejšie.  

Vedomosť umožňuje ženám robiť vedomé rozhodnutia o svojom zdraví, tak, aby im to vyhovovalo. Ako hovorí Dr. Jen Gunter (známa americká gynekologička, autorka kníh) – nie je väčší akt feminizmu, ako hovoriť otvorene o (peri)menopauze. Tak teda poďme na to.

Pripravili sme pre Teba originálny modulárny program, v ktorom Ťa prevedieme základnými piliermi toho, čo by mala vedieť každá žena po 40-ke (ideálne aj skôr). Lebo to, ako sa nastavíme teraz, určí, ako bude vyzerať naša druhá polovica života.

Tešíme sa na Teba! Prihlásiť sa môžeš TU.

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autorka článku: Leila Zajac

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.