Community Building Masterclass - logo

How to build or revitalize
your professional community?

Starting on April 22nd, 2024!

Perimenopauza. Všetko, čo by ste mali vedieť

mozog Leila Zajac

Možno Ťa nečakane oblial pot počas pracovného stretnutia. Možno si sa v noci zobudila na búšenie srdca a nemohla si už zaspať. Možno sa rozplačeš len tak. Možno sa netešíš zo života ako kedysi. Možno mávaš zrazu časté zápaly močových ciest, bývaš unavenejšia, hladnejšia, nervóznejšia. Možno začneš o sebe viac pochybovať. Možno si nahnevaná bez dôvodu a rozmýšľaš, čo sa to s Tebou deje. A možno je čas otvoriť tému s názvom perimenopauza.

Úvod do pojmov

Perimenopauza, teda obdobie okolo menopauzy, nazývaná tiež prechod alebo klimaktérium, je tretie kľúčové obdobie v živote každej ženy, po puberte a tehotenstve. Len sa o nej zúfalo málo hovorí (ak vôbec). 

Prirodzená menopauza je v podstate len 1 deň (zistíme retrospektívne, ak 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemáme menštruáciu).

Perimenopauza trvá v priemere 7,4 rokov. 

Je to obdobie z biologického hľadiska charakterizované zvýšenou stratou vajíčok, zmenou v produkcii pohlavných hormónov (estrogén, progesterón), zmenou signalizácie z a do mozgu (signál z hypotalamu v mozgu je potrebný na dozrievanie vajíčok), čo vedie k oficiálnemu ukončeniu funkcie vaječníkov.

Perimenopauza je obdobie mnohých ďalších biochemických zmien v tele, ku ktorým dochádza kolísaním a postupným klesaním estrogénu a progesterónu.

Kým sme

Nedávno som počula zaujímavú myšlienku, že naše hormóny (najmä estrogény) vlastne určujú, kým sme. Súhlasíš s tým? Niečo pravdy na tom bude, keď si uvedomíme, kde všade v tele máme receptory pre ne – mozog, srdce, pľúca, cievy, žalúdok, črevá, endokrinné žľazy, miecha, periférne nervy, močový mechúr, maternica, vaječníky, koža, kosti, kostná dreň, svaly.

Estrogénová aktivita v celom tele je delikátny mechanizmus, ktorý vedci ešte len teraz začínajú objavovať. Len nedávno sa napríklad zistilo, že aj od množstva estrogénu, ktoré naše telo a mozog dostávali/produkovali počas plodného života vrátane perimenopauzy, záleží nakoľko bude náš mozog v neskoršom veku chránený (pred vznikom demencie, Alzheimerovej choroby). Ďalšie štúdie sú ale potrebné k potvrdeniu tohto fenoménu.

Perimenopauza – zopár štatistických údajov

Až 80% žien pociťuje (peri)menopauzálne príznaky v menšej či väčšej intenzite.

Ako žena prežíva toto obdobie, je vysoko individuálne, jediná predvídateľná vec tu je jej nepredvídateľnosť. Závisí od rôznych faktorov:

  • veľkú úlohu hrá genetika, zdravotný stav a ako citlivo organizmus reaguje na hormonálne zmeny v tele. 
  • rovnako dôležitý je aj životný štýl – či vieme regulovať stres, ako a čo jeme, ako a koľko sa hýbeme, spíme, koľko času venujeme sebe a v neposlednom rade – náš postoj k starnutiu, k zmenám súvisiacim s menopauzou a koľko toho o tomto období vieme.

Veľa z toho teda môžeme samé ovplyvniť.

Je vedecky dokázané, že čím väčšiu vedomosť o (peri)menopauzálnom období žena má, a nielen žena ale aj jej okolie – partner, priatelia, zamestnávateľ, tým je väčšia šanca, že bude lepšie pripravená prežiť túto fázu pohodovejšie a pokojnejšie.  

Vedomosť umožňuje ženám robiť vedomé rozhodnutia o svojom zdraví, tak, aby im to vyhovovalo. Ako hovorí Dr. Jen Gunter (známa americká gynekologička, autorka kníh) – nie je väčší akt feminizmu, ako hovoriť otvorene o (peri)menopauze. Tak teda poďme na to.

Pripravili sme pre Teba originálny modulárny program, v ktorom Ťa prevedieme základnými piliermi toho, čo by mala vedieť každá žena po 40-ke (ideálne aj skôr). Lebo to, ako sa nastavíme teraz, určí, ako bude vyzerať naša druhá polovica života.

Tešíme sa na Teba! Prihlásiť sa môžeš TU.

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autorka článku: Leila Zajac

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.