V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Leila Zajac

Chcem ženám po 40-ke pomôcť prežiť pohodovú druhú časť života. Mojou víziou je destigmatizovať tému menopauzy v spoločnosti, otvoriť rozhovory a zvýšiť povedomie. 

1/ Leila, ako by si sama seba opísala ?

Hovoria mi, že dokážem dať ľuďom kľud. Som tímový hráč, verím v kolektívnu silu. Podľa Gallupa mám tieto talenty: Learner (veľmi ma baví proces učenia a objavovania nových poznatkov, ich pretavenie do zrozumiteľnej formy a odovzdávanie ďalej), Intellection (rada rozmýšľam vo veľkom), Empathy (viem precítiť ľudí okolo mňa), Connectedness (verím v ľudskosť a v to, že tu má každý z nás svoj zmysel/poslanie), Restorative (rada sa posúvam, mením veci k lepšiemu).

2/ Čím momentálne žiješ?

Momentálne žijem štúdiom a osvetou na tému (peri)menopauza.

Téma ženského zdravia ma veľmi fascinuje, ešte stále nie je dostatočne prebádaná. Ženské prejavy nepohody bývajú často zanedbané, odmietnuté a vyhlásené za hystériu. Ak sa pozrieme napr. na perimenopauzálne symptómy alebo symptómy ochorenia štítnej žľazy, ak nie sú správne diagnostikované, žena môže byť súčasne liečená u kardiológa, psychiatra, neurológa, endokrinológa a stále sa cítiť zle.

Každá z nás má svoj jedinečný príbeh, ktorý je dôležité zobrať do úvahy pri hľadaní príčiny nepohody, či zdravotných problémov.

3/ Aký je tvoj osobný príbeh transformácie?

Celé detstvo som mala jediný sen – stať sa lekárkou a ísť zachraňovať deti v Afrike. Nakoniec to osud zariadil inak, a ja som vyštudovala farmáciu. Dlhé roky som pracovala v medzinárodnej farmaceutickej firme, kde som sa venovala registráciám liekov v krajinách strednej a východnej Európy.

Po dlhých rokoch v korporáte som sa rozhodla z neho odísť a sčasti sa vrátiť k svojmu detskému snu – nie síce za deťmi do Afriky 😊, no edukáciou a osvetou chcem pomáhať ženám cítiť sa lepšie. Vedomosť je sila. Čím viac vieme ako naše telo funguje, tým lepšie rozhodnutia vieme pre svoje zdravie urobiť.

4/ Prečo si v Beelongu? 

Beelong ma pritiahol, lebo mám rada komunitu žien, kde môžem zdieľať a inšpirovať sa inými ženami, ktoré sú v podobnom životnom štádiu ako ja. A rada by som ponúkla ženám svoje know - how, aby si rozumeli a cítili sa lepšie. 

5/ Čo by si chcela NAOZAJ robiť, keby si mala neobmedzené možnosti ?

Chcela by som založiť kliniku celostnej medicíny zameranej na ženy. Vytvoriť bezpečný priestor, kde by sa ženy nebáli ísť poradiť ohľadne svojho zdravia. 

Chcela by som ženám po 40-ke pomôcť prežiť pohodovú druhú časť života. Šíriť osvetu, edukovať, aj o tom ako sa môžeme sami o svoje zdravie starať.

Zameranie medicíny budúcnosti by nemalo byť na chorobu, ale na zdravie a jeho udržanie. Cieľom medicíny by nemalo byť len udržiavať pacienta pri živote, ale umožniť mu kvalitne svoj život prežívať.

Prajem si, aby zdravotný systém, tak ako je nastavený teraz, dlho nevydržal a vyvinul sa ďalej. Budúcnosť medicíny je v personalizovanej starostlivosti. Dôraz sa má klásť na prevenciu a edukáciu, ale aj na sebapoznanie a zdravý životný štýl. Verím, že ak každý z nás bude vedieť, čo sa v našom tele odohráva, čo telo potrebuje, ako vnímať signály, ktoré nám telo vysiela, budeme vedieť skôr zareagovať a riešiť zdravotné problémy už v ich začiatkoch a nie až potom, kedy sa rôzne príznaky už stávajú neznesiteľnými.