V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Načerpajte silu z komunity!

komunita

“Sme včely. Milujeme, keď to bzučí. Presne ako v úli.“ Tieto vtipné claimy vymýšľa Adela Jasenovcová, naša kreatívna copywriterka. Hovorí, že ich vie vymyslieť bárskoľko. A tiež hovorí, že to nie ona, ale my sme zdrojom. A my zas tvrdíme, že to nie my, ale ona nás inšpiruje 🙂 

Môže to byť z každého rožka troška. Nie je dôležité, kto prvý niečo zaujímavé povie. Skôr ide o to, podporiť sa a rozvinúť to ďalej. Komunita na to dáva priestor. 

Hrajte sa s možnosťami vašej mysle

Myseľ prepojená s inými s mysľami, nápad plodí nápad, otvárajú sa nové a nové možnosti, energia rastie.  To je čaro kolektívnej inteligencie. Neveríte? Skúste si zahrať jednoduchú hru.   

Vezmite zubnú kefku a vymyslite nové spôsoby použitia. Koľko ich máte? Určite poznáte bez dlhšieho rozmýšľania aspoň dva.

A teraz vezmite zubnú kefku a pozvite k vymýšľaniu ďalších ľudí. Ideálne 5-6. Podávajte si kefku a každý nech povie, ako inak by ju použil. Nezastavte sa, ak neviete prísť na nič nové. Podajte kefku ďalej. Sledujte, čo sa bude diať.  

Koľko nápadov vám ešte prišlo na um po tom, ako ste si mysleli, že už na nič nové neprídete? Ostali ste len pri kefke? Kam inam vás to zaviedlo? 

Princíp scénia

Je to o tom – byť súčasťou „scénia“. Také nezvyčajné slovo a pritom taký jednoduchý princíp. História ukazuje, že mnoho tých, ktorých považujeme za osamelých géniov, bolo v skutočnosti súčasťou širokej scény ľudí, ktorí podporovali jeden druhého, brali si myšlienky druhých a prispievali svojimi nápadmi. 

Princíp scénia nič neuberá z výnimočnosti jednotlivca. Členovia scénia uznávajú, že dobrá práca nevzniká niekde vo vákuu. Tvrdia, že kreativita je vždy v určitom zmysle spoluprácou, výsledkom prepojenia viacerých myslí.  

Tento princíp objavili ľudia v kreatívnom priemysle už dávno. A teraz ho objavujeme aj my, nekreatívci profesiou a zisťujeme, aké obohacujúce to dokáže byť. Akí kreatívni vieme byť v spolutvorení. Neprestáva nás to udivovať a prekvapovať. 

  • Viac hláv viac rozumu. 
  • 1+1=3
  • Kolektívna inteligencia. 
  • Sila spoločného tvorenia. 
  • Alebo opeľovanie, ako tomu hovoríme my v Beelongu. 

Je to magic 🙂 Vyskúšajte!

Nechajte sa objaviť

Táto múdrosť o scéniu pochádza z knižky „Ukáž, čo děláš – 10 způsobů, jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit“.

Tak sa nechajte sa objaviť! Smelo do toho!

Zapájajte sa, prepájajte, neriešte, či máte čo priniesť. Verte, že máte, aj keď si myslíte, že je to opačne. Stretávame sa s tým často. Takmer v každom novom rozhovore. Ženy nám hovoria:

„Ja nemám nič zaujímavé, čím by som prispela.”

“Talenty? Uff, čo len k tomu povedať?”  

“Dary? Ja som obdarovaná iba tak kilami”. 

Popravde, ani ja sa necítim príliš zaujímavá. Kým som sama. Je to fajn, je to dobré. Ale v momente, keď je tu podnet, záujem, možnosť, niečo sa roztočí, rozprúdi, čo vynesie von oveľa viac, akoby som si myslela. V interakcii s druhými aktivujeme svoj potenciál. Dávame do používania svoje dary. Spoznávame samých seba

Nechajte sa naplno objaviť!

Spájajte sa s inými ľuďmi, vytvárajte tvorivé skupinky, budujte komunity alebo len tak voľne pozvite druhých k tomu, čo si potrebujete premyslieť. Nedávno som čítala, že aj stromom sa darí lepšie, keď rastú v skupinke. Cez neviditeľnú spleť spojení navzájom komunikujú, vyživujú sa, presúvajú vlahu a výživu, aby každý strom v skupine prosperoval. Je mnoho spôsobov, ako sa môžete dostať bližšie na koreň veci, keď už je reč o tých stromoch 🙂

Upravte prostredie

Poznáte odpoveď, ale neprihlásite sa o slovo? Tancujete radi, ale nejdete si zatancovať? Či je to už strach z výsmechu alebo hlbšie pochybnosti o sebe, nesmelosť a hanblivosť je ako pancier, ktorý človeku bráni v slobodnom pohybe. Hovorí známy americký psychológ Philip Zimbardo v knihe Nesmelosť. Vďaka jeho knihe sa môžete naučiť nesmelosť spoznať, pochopiť a prekonať. 

My máme ešte iný návod. Zimbardo hovorí tiež, že naše správanie je viac ovplyvnené prostredím a tým, čo je okolo nás, ako tým, čo je v nás. V Beelongu vytvárame prostredie, kde je bezpečné sa prejaviť. Kde je v poriadku len BYŤ, bez nutnosti niekým sa stať, niečo dokazovať, o niečo sa snažiť. 

Vytvárame prostredie a príležitosti, aby sme mohli slobodne a voľne hovoriť o tom, čo by sme chceli, keby sme naozaj mohli. Vyjadriť myšlienku, ktorá ešte nemá žiadne kontúry, je krehká, ešte sa len rodí. Hovoriť otvorene o tom, ako to máme, ako to naozaj je a nie o tom, aké by sa to patrilo byť. 

Silná vôľa nie je všeliek

Jeden z podstatných faktorov úspechu v zmene je nespoliehať sa na silnú vôľu, ale upraviť prostredie tak, aby nás podporilo v želanej zmene. Chcete jesť menej sladkosti? Nekupujte si ich domov. Chcete vstávať na prvý budík? Položte ho do inej miestnosti. Chcete tráviť menej času na sociálnych sieťach? Vypnite všetky notifikácie. Jednoduché, však?

Niečo je dané – gény, minulosť, výchova. Stále je dosť toho, čo vieme ovplyvniť.   

Chcete niečo inak? Zmeňte prostredie! Otvorte hlavy a srdcia. Vystavte sa novým podnetom, novým ľuďom. Hovorte o tom, čo chcete. Akokoľvek málo ešte sami máte v tom jasno.  

Experimentujte, skúšajte, dovoľte si objavovať, hrať sa s novými možnosťami. Čo iné je tu pre mňa? 

Najskôr si to predovšetkým dovoľte sami pred sebou. Vyslovte to nahlas. Čo chcem, po čom túžim. Nikdy neviete, kto počúva. Kto to podá ďalej, dá vám kontakt, otvorí dvere a ukáže obzory, za ktoré ste nevideli. Pokojne vyslovte aj niečo bláznivé. Veď napokon – o čo ide?

Správne spojenia pomáhajú rásť a prekročiť pôvodné obmedzenia. Správne spojenia pomáhajú rozkvitnúť v plnej pestrosti. 

Beelong je priestor, ktorý tomu veľmi pomáha. Urýchľuje celý proces. Je ako protónový urýchľovač. Vložíte nápad, vyslovíte myšlienku a veci sa začínajú diať. V prajnom a podpornom prostredí to ide ľahšie. A tiež radostnejšie. „Uleteli nám včely. Do Beelongu.“ To je tiež od Adely.

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autor: Janka Bernaťáková

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.