V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať praviudelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Osobný príbeh – Zuzana Lešová

O tom, čo prežívame a akými uličkami nás život vedie, hovoríme v Beelongu radi. Nie preto, že potrebujeme očistiť niečo v našom vnútri, ale preto, že chceme dať svetu vedieť, že v tom nie ste sami. Každý si v živote prechádzame rôznymi fázami a zážitkami. Dnes sa o tie svoje podelí Zuzana Lešová, tandemistka iniciatívy Reinventing yourself.

Silné stránky a tri najväčšie dary

Rada počúvam ľudí a ich príbehy. Stále sa učím počúvať s porozumením, nikoho nehodnotiť, uvidieť a vnímať každého osobný príbeh. Aj to, že každý z nás má vlastnú cestu – s radosťami aj bolesťami, výhrami aj prehrami. To, že jeho ceste nerozumiem, neznamená, že ju odsúdim. Skôr naopak, snažím sa o nej dozvedieť viac, vidieť jeho vlastný uhol.

Rada dávam zvedavé otázky, po ktorých zostane na druhej strane ticho, ponorenie sa do seba. Jedna moja kamarátka mi hovorí : „Ty sa ma už radšej nič nepýtaj, nemám rada tvoje otázky, nútia ma zamýšľať sa nad sebou.“

Som stratég. Všetko okolo seba vidím ako súčasť celku. Potrebujem uchopiť niť, ktorú viem potom ďalej rozmotávať. Vždy som si myslela, že vnímanie súvislostí a následných krokov vidia všetci. Často som sa hnevala, že ľudia okolo mňa nepostupujú krok za krokom s ohľadom na víziu alebo cieľ. Každý máme inú danosť, ktorá je pre nás prirodzená. Aj preto sme jedineční.

Mám ohromnú predstavivosť. Všetko, čo mi druhí rozprávajú, alebo v mojej prítomnosti plánujú, si dokážem okamžite vizualizovať. Musela som sa naučiť nielen vyberať, ktoré nápady označím za dobré, ale aj akceptovať ich odmietnutia alebo modifikácie. Niekedy som vďaka nápadom našla cestu von, inokedy ma zahltili. Všetko je proces.

Moja profesia

Som podnikateľka a doteraz som vždy pracovala vo vlastných firmách. Ich spoločným znakom je, že mi zameraním a činnosťou dávali zmysel a prinášali na trh niečo, je inovatívne alebo nezvyklé. 

Poskytovala som služby účtovníctva, s mnohými zamestnancami a pre veľa firiem. Pozerala som sa na účtovníctvo z pohľadu majiteľa firmy. Naučila som svojich klientov najprv nad riešením vecí porozmýšľať, a následne konať tak, aby účtovníctvo išlo hladko.

V čase, keď deti nastúpili do materskej školy, som odišla z firmy a starala sa ne. Bolo to vedomé rozhodnutie a vtedy mi dávalo zmysel. Venovať deťom plnú pozornosť, voziť ich po krúžkoch, vypĺňať voľný čas a diskutovať s nimi. Zároveň som poskytovala psychologickú a morálnu podporu ako manželka spolumajiteľa a riaditeľa rodinnej firmy.

Úplné sústredenie na rodinu ma časom priviedlo k spoznávaniu samej seba, k štúdiu rôznych typológií. Pomáhalo mi to akceptovať vzájomné rozdielnosti a zlepšovalo komunikáciu hlavne s deťmi.

Zmena a prevrat

Napriek tomu nastalo obdobie, kedy som sa sama sebe stratila. Tak veľmi som sa sústredila na ľudí okolo seba a preberala za nich zodpovednosť, že som zabudla pracovať so svojimi snami a víziami. Prestala som vidieť zmysel v každodennej rutine a dlho som si to neuvedomovala. Len som cítila, že som nespokojná. Potlačila som túžbu po pracovnom uplatnení a tvorení. Cítila som to, ale nehovorila som o tom s nikým, ani s najbližšími. Tlačila som pred sebou snehovú guľu, ktorá sa len nabaľovala. Vnútorne som si to ospravedlňovala slovami: teraz nie, budem sa tomu venovať, až keď…..keď deti viac vyrastú, keď sa vo firme vyrieši toto alebo tamto, keď dokončím tento kurz, alebo keď….. Vždy boli ostatní a ich život dôležitejší ako moje pocity, sny, túžby.

Rozpad manželstva

Stáva sa to často. Aj u mňa sa to skončilo rozvodom. Najhoršie bolo, že som zrazu nevedela, čo mám ďalej robiť, ako sa po pár rokoch vrátiť do pracovného života. Moje profesionálne dno bolo, že som bola presvedčená, že ma už nikde nezamestnajú, že nemám čo ponúknuť, veď za sebou nemám takmer žiadnu kariéru. 

Bolo to veľmi ťažké obdobie, najmä v tom, že som mala problém vôbec o tom hovoriť. Hanbila som sa za to, že som si neverila. Že neviem, kým vlastne som. Vôbec som nevedela, ako z toho von. Čoho sa zachytiť, od čoho sa odraziť, kam sa zamerať, na čo sa najprv pozrieť?

Dôležitosť klásť si otázky

Zachránila ma schopnosť prinášať neustále nové nápady. Chvíľu to síce vyzeralo ako skoky hore-dole. Nápad-jeho kritika a odmietnutie. Potom som si uvedomila, že na to treba ísť inak. Dala som si veľmi hlboký rozhovor sama so sebou. Zobrala som si dostatok času a zodpovedala si základné otázky – čo chcem, čo je pre mňa dôležité, a najmä čo mi dáva zmysel. 

Uvedomila som si, že sa nechcem vracať k tomu, čo som robila predtým, že potrebujem ísť dopredu. Tiež to, že sa netúžim zamestnať, že potrebujem slobodu v práci aj v čase. 

Vždy som mala rada ľudí, rada som sa s nimi rozprávala, často som bola pre ľudí inšpiráciou. Veľakrát sa na mňa ľudia obracali s prosbami o radu. Preto sa moja pozornosť upriamila na koučing. Prešla som si niekoľkými certifikovanými kurzami a v Prahe som absolvovala školu arteterapie, ktorú som ale nedokončila – nespravila som záverečnú prácu. Nedalo sa mi. Dnes už viem, že to bolo o možnosti dovoliť si zlyhať a prijať to

Vtedy som sa aj profesionálne odsekla. Podarilo sa mi ideovo nastaviť smerovanie PR v rodinnej firme. Zároveň som vytvorila CSR stratégiu a nastavila niekoľko projektov, ktoré doteraz prebiehajú. Tým som sa posunula do obdobia, ktoré teraz žijem. 

Postupne mi začali do cesty prichádzať výzvy a ponuky. Jedným z prvých bolo spoluvytvorenie a otvorenie obchodu Nekonečno.sk v nákupnom centre, ktoré sa zaoberá predajom komiksov, manga, figúrok a podobne.

Ďalšou výzvou bola, a stále je, spolupráca vo firme BLINDSPOT, kde sa venujeme témam comliance a presadzovaniu etických princípov a hodnôt v podnikaní. Prinášame na slovenský trh online platformu FLEXIEXPERT, ktorá spája špecialistov s firmami a umožňuje ich flexibilnú komerčnú spoluprácu. 

V Beelong o.z. spolupracujem na iniciatíve Reinventing yourself, ktorá ozvučuje aktuálne témy súvisiace s transformáciou ľudí vo veku od 35 rokov. Stala som sa tandemistkou – koučkou a mentorkou na ceste transformácie. Najmä pre ľudí, ktorí hľadajú svoje vízie, ciele a ich realizáciu napríklad pri rozbiehaní vlastného podnikania.

Postupne rozvíjam svoju cestu kouča. Ponuku koučingu zameriavam na individuálnych klientov alebo na klientov v prostredí malých a stredných firiem. 

Sebahodnota ako životná téma

Vždy som vedela povedať a aj presadiť svoj názor  v okruhu overených alebo blízkych ľudí. Problémom pre mňa bolo hovoriť alebo písať o sebe. Moja práca a moje aktivity sa mi zdali málo atraktívne, dôležité, zaujímavé. Veď v okolí mám toľko zaujímavých príbehov. Takže s tým už dlho pracujem. Postupne sa učím prijať svoju jedinečnosť. Pomáha mi, ak viem, že to, čo robím, robím zo srdca, s radosťou a tvorivosťou. To, čo ma teší, výrazne zvyšuje moju sebahodnotu

Sebahodnota je téma, ktorú vnímam ako dôležitú všade okolo seba. Vo svojom okolí snáď nepoznám ženu, ktorá by sa nemusela vysporiadať s hodnotou samej seba. Moje dve dcéry (15 a 17) mi ju denne zrkadlia. Až pri nich som si uvedomila, ako je dôležité pracovať s ňou už od detstva individuálne alebo zdieľaním v skupine. A tú nadobudnutú si zachovať vo svojom vnútri ako náš vlastný diamant. Je pre nás nevyčerpateľným zdrojom energie.

Ranný rituál

Ešte na posteli si zacvičím zopár rehabilitačných cvikov na chrbát. Naštartujem sa studenou sprchou, krátkou tvárovou jogou a pre mňa neodmysliteľnou rannou kávičkou. Tak to bolo doteraz. Odkedy chodia deti znova do školy, sa to zmenilo. Rýchlo pripravím raňajky, nakŕmim psov a vyrážame do školy. Kávička musí počkať. Teraz to konečne môže byť kapučíno na terase, čo má nezameniteľné čaro.

Tento článok vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy. Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.