V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Transformácia v živote za pomoci kouča Dagmar Kéryová – osobný príbeh

Dagmar Keryova - kočing v období transformácie

Mám tri dary. Už dávno si uvedomujem, že mám dar počúvať ľudí, rozprávajú mi o sebe na ulici, vo vlaku, na stretnutiach, aj na koučingu. Ľudia potrebujú byť skutočne vypočutí, aby si uvedomili svoju dôležitosť, silu, potešili sa z úspechov a našli si svoju cestu ďalej. A to je môj ďalší dar – viem sa pozerať dopredu, hľadať v živote to dobré a rozvíjať sa s radosťou a vášňou do nových vízií. A do tretice naopak pohoda – to je pocit, ktorý si rada vytváram pre seba, ale aj navôkol.

Moja profesia

Dlho som nevedela, čomu sa mám venovať, zaujímalo ma veľa vecí. Keďže bol rok 1989, rozhodla som sa pre Stavebnú fakultu, smer Automatizované riadenie systémov. Skôr ako ma však zapísali na školu, stala som sa tajomníčkou študentského klubu. A tu som začala cítiť, čo je moje. Ľudia, organizácia, začali sme podnikať, prevádzkovali najväčšiu diskotéku v Bratislave, bar, letný hostel – vždy niečo úplne nové, nepreskúmané.

Transformácia v živote za pomoci kouča Dagmar Keryová

Je to vždy o ľuďoch

Ale ani po ukončení školy som nevedela, čo presne budem robiť. Išla som do jednej z prvých personálnych agentúr, aby som si našla prácu a namiesto toho ma zamestnali. A už som bola zasa pri ľuďoch. Boli to roky plné možností, keďže som mala skúsenosti s organizáciou, stala som sa prvou projektovou manažérkou TREND konferencií.

Odtiaľ bol už len skok do úplne novej oblasti – public relations. Bavilo ma to a tak som spoluzaložila som jednu z prvých PR agentúr, boli sme často len „o jednu stránku pred našimi klientmi“ – ale robila som to, čo ma vždy bavilo – nové veci, nové oblasti, nové nápady. Bolo to intenzívne, náročné a dokonca som využila aj technický backround – viac som rozumela týmto klientom. Ľudí som viedla len podľa intuície, nepoznala som žiadne teórie, učila som sa na vlastných chybách.

A prišla prvá takzvaná havária – vstup nového partnera nedopadol dobre a zo dňa na deň som odišla z firmy, ktorú som vybudovala od nuly. Bolo to náročné, ale zobrala som to ako výzvu. A odmenou bolo pozvanie od kolegýň z brandže, s ktorými sme rozvíjali PR na Slovensku. Kvalitný nový tím mi priniesol impulzy pre rozvoj, ktoré som potrebovala, možnosť väčších projektov a priestor pre to, aby som sa v pohode mohla stať mamou a aj pracovať.

Transformácia v živote za pomoci kouča a koučingu – Prvé kolo

Veľké korporácie prinášali projekty, kde som nie vždy videla zmysel, stredný vek sa začal hlásiť nepokojom – už som prestávala mať tak rada to, čo robím. Tak som hľadala – začala som sa venovať práci s polaritami a nevedomím, objavovala, čo je pod hladinou komunikácie. A prekráčala som na výcvik Co-Active koučingu do Paríža. Ani neviem ako, ale do 9 mesiacov som ukončila spoluprácu a založila čistú s.r.o. A začala nanovo. Niesla som si so sebou dobré referencie, kontakty, zručnosti, výcviky. A hlavne veľa nadšenia – moje hobby budem môcť robiť ako svoju prácu. 

Nebolo to ľahké, zabezpečovala som stabilitu v rodine a to bolo zároveň mojím hnacím motorom – musela som si svojim novým podnikaním zarobiť. Bolo to obdobie, kedy začal profesionálny koučing rásť, ja ako absolventka jednej z najstarších škôl som vnímala dôležitosť certifikácií a tak som dala veľa energie do budovania ICF na Slovensku (Medzinárodná federácia koučov). Vrátila sa mi v komunite ľudí, s ktorými dodnes zdieľame a spolutvoríme.

Transformácia v živote za pomoci kouča

Pohľad dozadu

Keď sa spätne pozriem, čo bolo impulzom pre túto zmenu, viem, že to boli lídri v Paríži – seniorní svetoví kouči a ich životný štýl. Otvorili mi oči, ako sa dá slobodne, kreatívne žiť, tvoriť, neustále niečo nové objavovať a nielen prežívať svoj život v každom veku. Vedieť povedať nie tomu, čo už neslúži a odvážne povedať áno novému, ktoré ešte nie je.

Po 12-tich rokoch už môžem povedať, že to malo zmysel. Ako biznis kouč sa venujem rozvoju lídrov, sprevádzam individuálne ľudí, ale aj firmy zmenou, dizajnujem a realizujem dlhodobé projekty, kde prepájam prax s rozvojom a strategickým pohľadom. Spolu s kolegami sme vytvorili koncept Mysliteľňa, kde tvoríme a realizujeme množstvo programov založených na kreativite, ľudskom prístupe, ale aj fokuse na výsledok.

Druhé kolo som nečakala

Vôbec som nevnímala, že toto je transformácia a rovnako ani to, že ja vlastne celý život robím rýchle zmeny. Pracovne som bola naplnená, ale partnersky nie. A tak som jedného dňa povedala koniec. A začala som opäť od nuly, s dcérou, so zodpovednosťou za všetko a sama. Bolo to omnoho náročnejšie ako prvé kolo. 

Musela som sa spoliehať len sama na seba, definovať svoje hranice, udržať ich s láskou a vedomím, že takto to je v poriadku. Uznať svoju silu a nájsť kvality, ktoré som si myslela, že nemám. Stretnúť sa so svojou naivitou, naučiť sa byť otvorená a zároveň sa chrániť. Udržať si vieru v časoch, kedy som ani nevedela, kde budeme bývať. Vyliečiť si svoje zranenia a nehanbiť sa za jazvy, ktoré pribudli.

Podarilo sa mi vybudovať nové zázemie, mám okolo seba kruh ľudí, s ktorými sa navzájom vieme podržať, viem, že vždy existuje nejaké riešenie, pribudli zábavné výlety, dospelá dcéra, kocúr, tanec, maľovanie, čas pre štúdium. Po 23 v partnerstve sa ešte stále učím byť sama so sebou, učím sa venovať čas sebe a nielen iným. Priznám sa, že sa stále učím prijať pomoc, viac som zvyknutá dávať. Byť zraniteľná a pravdivá. Viem, že je to potrebné, aby sa aj iní odvážili vykročiť na svoju cestu.

Moja cesta a transformácia pokračuje

Moja cesta nie je jednoduchá, mám však v sebe niečo, čo mi nedovolí žiť „len tak“. Volám to duša a tá moja stále hľadá, ako sa prejaviť – aj za cenu, že vstupujem stále do niečoho nového, nepreskúmaného. Ustáť tie turbulencie mi pomáha pevný stred – ranná joga, dýchanie, napojenie na prírodné cykly, moje rituály, krása, ktorú si vytváram okolo seba fyzicky, ale aj vo vzťahoch a to, že sa viem od srdce zasmiať – hlavne sama na sebe.

Kedysi som chcela mať plán ako budem žiť, dnes sa mi uľavilo. Stačí mi len, že viem, ako sa chcem v živote cítiť. Ostatné nechávam otvorené.

Malé aha na záver

Aha a to som zabudla: som netrpezlivá. Keď sa nič nedeje, myslím si, že už na mňa nič pekné nečaká. Aj keď viem, že to prázdno treba prekráčať a potom sa už niečo začne kryštalizovať, je to pre mňa vždy najnáročnejší čas transformačnej krivky „U“. Uvítam aj vaše tipy, ako to zvládnuť.

Článok Transformácia v živote za pomoci kouča s osobným príbehom Dagmar Keryovej vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy.

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autor: Dagmar Kéryová

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.