Umenie cítiť tep svojej duše

Odkedy si pamätám, bola som na ceste hľadania odpovedí na tieto 3 otázky:

* Kto naozaj som? 

* Prečo som tu? 

* Aké je moje poslanie a ako ho naplním?

O svojom príbehu porozpráva Lýdia, ktorá pomáha ľuďom vytvárať si život, ktorý ladí s ich dušou. Je koučka, terapeutka, lektorka a autorka. Inšpiruje ľudí, ako tvorivo narábať so svojou životnou energiou a poslaním. Založila spoločnosť Happy Company a vedie vo firmách programy celostného zdravia, Happiness managementu a kreativity.

Keď som bola malá, snívala som o tom, že budem lekárka alebo umelkyňa. A že budem zároveň vedieť rozumieť zvieratám a ľuďom aj bez slov.

A tak boli moje hračky injekčné striekačky, obväzy a chorí plyšáci. Pri ošetrovaní som s nimi mala  liečivé rozhovory. Popri tom som maľovala na všeličo a skúšala rôzne tvorivé techniky (strihala som vzory do záclony alebo tepala obrázky do tuby zo zubnej pasty).

Čím chceš byť?

Pri otázke „Čím budem, keď budem veľká?“ mi však rodina s dobrým úmyslom dohovorila. Nakoniec som teda vyštudovala niečo podľa nich praktické a perspektívne – obchod a marketing. 

Vymýšľala som a organizovala spoločenské eventy, aby moja tvorivosť dostala aspoň nejaký priestor. Časom som aj tak mala pocit, že za sebou nezanechávam žiadnu zmysluplnú stopu. Ale život vie, kedy je čas posunúť sa ďalej. Otehotnela som.

Lýdia Ladanová

Dieťa dáva iný rozmer

Narodila sa mi dcéra a začalo sa nové dobrodružstvo. Každopádne pôrod prebehol tak, že sa mi o ňom ešte dlho snívalo. Teda ťažké sny. A tak som sa rozhodla urobiť niečo preto, aby mohli ženy rodiť inak. Aby mohol byť pre ne pôrod šťastnou spomienkou.  Aby ich posilnil a nie oslabil. Ale na štúdium medicíny sa mi už zdalo neskoro.

Stala som sa teda prvou certifikovanou dulou na Slovensku. Bolo to v čase, kedy o tomto povolaní u nás ešte takmer nikto nevedel. Ľudia poznali len duly ako ovocie. 

Dala som teda dokopy skupiny pre budúce mamičky, tancovala s nimi tanec rodičiek a sprevádzala ich ako podpora pri pôrode. A  dostala som sa aj do nemocníc. Hoci bez bieleho plášťa.

Spoluzaložila som OZ Slovenské duly, ktoré som potom 7 rokov viedla a kde sme školili ďalšie budúce duly. A už s ľahkosťou popri tom porodila druhú dcéru. 

Podpora ľudí ako poslanie

Neskôr som cítila, že by som chcela podporovať ľudí aj inak. Intuíciou a rôznymi sebaspoznávacími technikami som si uvedomila, že ma to volá sprevádzať ľudí životom. Až následne som zistila, že už je to vymyslené a volá sa to koučing,

Vyštudovala The Art and Science of Coaching cez Erickson College.  

Ako certifikovaná koučka a NLP Practitioner som sa dostávala s klientmi často k témam stresu, nudy a nedocenenia, či k túžbe po naplnení a sebarealizácii. A tak vznikla idea šťastia v práci, ktorú som  na Slovensku iniciovala. 

TEP života Lýdia Ladanová

Be happy!

Založila som spoločnosť Happy Company so zámerom rozvíjať ľudskú, zdravú a tvorivú firemnú kultúru. Vrámci nej som realizovala množstvo workshopov i celostný program Univerzita osobného rozvoja. Jedinečná Konferencia Happy Company, ktorú som s tímom 7 rokov pripravovala, prinášala nové, netradičné, aj nadčasové idey z oblasti duševného zdravia, firemnej kultúry, šťastia a zmyslu v živote i v práci. 

Absolútne verím tomu, že ak sa chceš niečo naučiť, choď to učiť. A tak som na Univerzite Komenského 8 rokov s radosťou vyučovala predmet Šťastie v práci a harmónia v živote. Vytvorila som rozvojový program Happiness Manager pre ľudí, ktorí majú potenciál a nadšenie vytvárať zdravú a šťastnú firemnú kultúru. Každé leto sme spolupracovali s Divadlom Aréna a pre deti realizovali workshopy pre Detskú Univerzitu Komenského.

Pracovne sa mi darilo krok za krokom odhaľovať to, na čom som bola vymyslená. A prinášalo mi to veľa radosti a zmyslu. V osobnom živote som však nežila autenticky samú seba a mala som dojem, že kontinuálne zlyhávam. Ako manželka, matka či dcéra.

Krídla stredného veku. Nie kríza

Po 40-tke som cítila, že už som sa priblížila na hranu. Že keď budem na tejto ceste ďalej pokračovať, takýto život bude nezlučiteľný so životom. Alebo inak – že vo mne jednoducho zomrie žena, ktorou som sa mohla stať. 

Rozhodli sme sa s mužom manželstvo ukončiť.  Teraz máme skvelý vzťah. Každopádne rozvod, zlý zdravotný stav detí a pracovná vyčerpanosť mi vtedy spôsobila celkový kolaps. Keď sa mi podarilo sa pozviechať, zobrala som to ako životný reštart. Prijala som nové meno. Teda priezvisko, ktoré bolo v súlade s mojou dušou.

Rozhodla som sa uzavrieť projekty, hoci boli úspešné, aby uvoľnili priestor tomu, čo má vzniknúť.  

Potrebovala som si dopriať v živote obdobie ticha, aby som počula, čo mi hovorí moje vnútro, že kadiaľ mám ďalej ísť. A to sa dá navnímať, len keď sa hlava stíši. Aby sa mohlo zrodiť niečo nové a aby všetko, čo tvorím, malo energiu srdca. Aby som cítila jeho tep.

Čo znamená TEP?

Inak, slovo TEP je aj akronymom tém, ktoré naplno žijem a ktorým sa s mojimi klientmi venujem:

T ako Tvorivosť – ako tvoriť idey ale aj vlastný život. Lebo akékoľvek tvorenie prináša radosť.

E ako Energia – ako mať viac energie a ako ju zmysluplne používať, aby náš život stál zato.

P ako Poslanie –  ako prísť nato, na čo sme boli vymyslení a ako sa podľa toho zariadiť.

Na základe vlastných zažitých vecí mi prišla nová vízia – rozhodla som sa väčšmi venovať celostnému rozvoju ľudí, umeleckej tvorbe a sprevádzaniu žien. To mi dalo svieži vietor do krídel. A tak som vletela do úľa Beelong, kde som sa otvorila mnohým prepojeniam. 

Vytvorila som a zrealizovala vrámci úžasnej skupiny žien program Nový príbeh. Lebo každá z nás si nejaký vytvára. A je dôležité, aby sme v ňom boli hlavná postava aj si ho režírovali. Zároveň sa teším na ďalšie programy, ktoré spolu pripravujeme.

Životná energia

Aktuálne som sa pustila hlbšie do témy duševného zdravia a životnej energie. Pomáham ženám uvoľniť to, čo im bráni slobodne a naplno žiť. Všetky svoje doterajšie skúsenosti zúročujem v poradenstve, koučovaní a sprevádzaní žien ale aj mužov, aby mali odvahu vytvoriť si život podľa seba. Hoci aj úplne nanovo.

Inak, tak sa volá aj moja už skoro narodená kniha – Nanovo. Vravela som vám, že milujem príbehy. Aj preto som sa rozhodla napísať taký, aký by som si v tom náročnom období rada prečítala. O strate i nachádzaní lásky a zmyslu v živote. O kráse stredného veku, ktorá je prezlečená za krízu.

Lebo vždy máme možnosť  rozhodnúť sa pre to, čo je v súlade s naším srdcom. V súlade s našou dušou. Aby náš tep pulzoval radosťou, že sme. A že žijeme to, čo naozaj sme.

Tento článok vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy.

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.

Autor: Lýdia Ladanová

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.