V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Mýtus č. 2: Menopauza – to sú len návaly a nálady

Návaly tepla a kolísanie nálad nie sú jediné príznaky (peri)menopauzy. Príznakov môže byť viac ako 30! A to vrátane bolestí svalov a kĺbov, narušeného cyklu, nespavosti, častých zápalov močových ciest, inkontinencie, vaginálnej suchosti, straty radosti zo života, straty motivácie, zábudlivosti, úzkosti, porúch pozornosti, pískania v ušiach, porúch trávenia, búšenia srdca a podobne. Máte ich aj vy? Čítajte viac!

Výskyt príznakov a ich intenzita a celkové prežívanie (peri)menopauzálneho obdobia je u každej ženy iné. Záleží od mnohých faktorov ako sú genetika, zdravotný stav, ale aj prekonaná trauma, socioekonomický status, no najmä životný štýl. Niektoré ženy si týmto obdobím prejdú bez väčších ťažkostí, a mnohým len zopár príznakov značne skomplikuje život.

Prvý mýtus sme opísali v tomto článku.

Menopauza a jej mená

Hovorí sa aj, že toto obdobie je tzv. barometrom zdravia v zmysle, že môže poodhaliť alebo urýchliť zdravotné problémy, ku ktorým sa vďaka nesprávnym návykom blížime (napr. inzulínová rezistencia, vysoký krvný tlak).

Skorým príznakom perimenopauzy často vďaka nášmu rýchlemu tempu nevenujeme dostatočnú pozornosť, no je to práve vhodný čas na prehodnotenie nášho života a zmenu určitých návykov, ktoré nám nerobia dobre.

Vedeli ste, že prvé symptómy bývajú práve neurologické? Áno, naše vaječníky a mozog sú v neustálej konverzácii 😊 Keď nachádzame kľúče v chladničke, nič nám nedáva zmysel, plačeme nad rozhádzanými ponožkami po byte a zrazu bežné veci sú veľký problém, to všetko môže znamenať, že perimenopauza začala.

Jej diagnostika je klinická, na základe príznakov a liečba je viac menej v rukách ženy, pretože sa indikuje na základe toho, do akej miery jej ovplyvňujú kvalitu života.

Leila Zajac

(Peri)menopauza sa nám  ale nedeje vo vákuu. Veci sa dejú, život sa deje, preto je vždy dobré urobiť krok späť a pozrieť sa na náš život a nepohodu z perspektívy. Je potrebné tiež vylúčiť iné možné ochorenia (napr. štítnej žľazy) alebo faktory, ktoré by mohli nepríjemné príznaky zhoršovať.

Vždy je potrebné poznať celý príbeh. Menopauza je jeho súčasťou.

Rozhodli sme sa, že do tohto obdobia sa pokúsime vniesť viac svetla. Preto sme pripravili bezplatný webinár, na ktorom sa dozvieš:

  • prečo nám po 40 prirodzene ubúda energie
  • čo sa deje s naším telom, mysľou aj dušou
  • či za tým môže byť (peri)menopauza
  • čo je (peri)menopauza, aké sú jej prvé príznaky, ktoré sú často prehliadané
  • zopár jednoduchých tipov, rád a návodov, (ktoré fungujú aj nám), ako si do života priniesť viac zdravia, vitality a energie.
  • Webinárom vás prevedú Leila Zajac, Denisa Owen, Zuzana GergeľováNina  Menkynová a ďalšie členky iniciatívy Bee Energised. 

Prihláste sa tu!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.