V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.
Ak chceš od nás dostávať praviudelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->
Výskyt príznakov a ich intenzita a celkové prežívanie (peri)menopauzálneho obdobia je u každej ženy iné. Záleží od mnohých faktorov ako sú genetika, zdravotný stav, ale aj prekonaná trauma, socioekonomický status, no najmä životný štýl. Niektoré ženy si týmto obdobím prejdú bez väčších ťažkostí, a mnohým len zopár príznakov značne skomplikuje život.
Prvý mýtus sme opísali v tomto článku.
Hovorí sa aj, že toto obdobie je tzv. barometrom zdravia v zmysle, že môže poodhaliť alebo urýchliť zdravotné problémy, ku ktorým sa vďaka nesprávnym návykom blížime (napr. inzulínová rezistencia, vysoký krvný tlak).
Skorým príznakom perimenopauzy často vďaka nášmu rýchlemu tempu nevenujeme dostatočnú pozornosť, no je to práve vhodný čas na prehodnotenie nášho života a zmenu určitých návykov, ktoré nám nerobia dobre.
Vedeli ste, že prvé symptómy bývajú práve neurologické? Áno, naše vaječníky a mozog sú v neustálej konverzácii Keď nachádzame kľúče v chladničke, nič nám nedáva zmysel, plačeme nad rozhádzanými ponožkami po byte a zrazu bežné veci sú veľký problém, to všetko môže znamenať, že perimenopauza začala.
Jej diagnostika je klinická, na základe príznakov a liečba je viac menej v rukách ženy, pretože sa indikuje na základe toho, do akej miery jej ovplyvňujú kvalitu života.
(Peri)menopauza sa nám ale nedeje vo vákuu. Veci sa dejú, život sa deje, preto je vždy dobré urobiť krok späť a pozrieť sa na náš život a nepohodu z perspektívy. Je potrebné tiež vylúčiť iné možné ochorenia (napr. štítnej žľazy) alebo faktory, ktoré by mohli nepríjemné príznaky zhoršovať.
Rozhodli sme sa, že do tohto obdobia sa pokúsime vniesť viac svetla. Preto sme pripravili bezplatný webinár, na ktorom sa dozvieš: