Community Building Masterclass - logo

How to build or revitalize
your professional community?

Starting on April 22nd, 2024!

Založila som Be{e}long, lebo ho sama potrebujem

Be{e}long som založila preto, lebo som ho potrebovala, a nejak som došla k záveru, že by niečo podobné mohli potrebovať aj iné ženy. Tak som si povedala, že to vyskúšam, a našťastie som našla Janku, Lenku a vlastne všetky z vás, za čo vám veľmi ďakujem!

Akokoľvek nadnesene to znie, bolo to takto 

Jedného dňa som sa zobudila s tým pocitom, že napriek tomu, že mám dve skvelé deti, manžela, dve reštaurácie, som zdravá a v mojom živote je všetko v poriadku, niečo mi proste chýba. Pocítila som, že moja duša sa túži rozpínať.  Že sa ešte v živote túžim venovať niečomu, čo má presah, kde naozaj môžem dať zo seba to najlepšie, niečo, čo mi bude dávať zmysel.

Hneď na to prišiel pocit viny: „Čo zase vymýšľaš? Prečo nemôžeš byť len spokojná s tým, čo máš?“  No, musela som si priznať, že za to, čo mám, som nesmierne vďačná, no aj tak mi to nestačí. Rozhodla som sa viacej to preskúmať. Vtedy som ešte nevedela o tejto knižke>>:, ktorú mi Janka, profesiou „change facilitator“, neskôr odporučila. Vtedy som vlastne nevedela ani o Janke. Ani o veľa z vás, ani o Martine, ktorá problematike žien po 40 venuje celý portál>>:.

Keby som žila v poli neobmedzených možností

Po úvodnej paralýze som si položila otázky: „Keby som žila v poli neobmedzených možností, čo by som naozaj chcela robiť?“ Alebo, ako sa rada pýta naša členka a šéfka e-žien, Gabika Revická: „Čo by chcela robiť, ak by v tom neboli peniaze?“  

Úprimne? Organizovala by som mondénne večierky. Rozprávala sa s ľuďmi (v krásnom salóne plnom kvetov, s dobrým jedlom a vínom), počúvala ich názory, ich výnimočné príbehy. Nútila by som ich, aby nám o tom, v čom sú odborníci či čoho sú nadšenci, robili prednášky. Zoznamovala by som ich medzi sebou, vyťahovala z nich to najlepšie. Vymýšľala by som spoločné aktivity a podporné spolky. Písala by som o tom stĺpček do novín. Agitovala by som za práva žien a akokoľvek podporovala ženy v ich úsilí.

Ženský coworking už existuje!

Pretavené do reality: napadlo mi, že vytvorím coworking špeciálne pre ženy. Coworking ako fyzické miesto, kde ženy (hlavne konzultantky či malé podnikateľky) nájdu útulný priestor na prácu. Coworking ako miesto, kde sa ženy budú navzájom podporovať, vymieňať si skúsenosti a vytvárať nové projekty. Kaviareň a krásny eventový priestor, kde budem môcť organizovať semináre aj knižné kluby.

Do Googla som zadala „women coworkings“ a zistila som, že po svete už dávno existujú! Vybrala som sa do Londýna, niekoľko som ich navštívila a moja túžba vybudovať jeden v Bratislave rástla! Keď som povedala manželovi, okoliu či priateľom, že sa chcem oveľa menej venovať rodinnému biznisu a radšej vytvoriť coworking,  stretla som sa s veľkým nesúhlasom. „Prečo chceš vymeniť svoj stabilný život za niečo nové a riskantné?“ A vtedy mi to došlo. Zmena nebude ľahká.

Počas zmeny potrebujeme podporu

Začala som o tom hovoriť. Pamätám si presne, ako som vplávala Ivane Molnárovej do kancelárie s tým, že chcem coworking, a ona má podporila! Mnoho ďalších žien –  Nina, Janka, Zuzka, e-ženy mi povedali, že by niečo také ako coworking, kde by mohli prísť načerpať silu a inšpiráciu, samé potrebovali. A poprepájali ma s ďalšími fantastickými dušami. A potom ma Lenka Surotchak prepojila Janku Bernaťákovú a to bolo pre mňa, a aj pre Be{e}long kľúčové. Janka mi vysvetlila, ako sama prešla veľkou osobnou zmenou a ako na to potrebovala podporu, ktorú jej poskytla Nadácia Pontis.

Musela som jej dať za pravdu. Na sebe som cítila, že sama som ešte dosť zmätená, že „pole zvyku“ ma stále ťahá späť a že takýto podporný kruh v čase zmeny skutočne potrebujem. Takže som mala ešte o dôvod viac: Vytvorím Be{e}long, lebo ho sama potrebujem!  Bude napĺňať špecifické potreby žien, hlavne žien v procese zmeny!

Našťastie sa Janka do toho rozhodla ísť so mnou, potom ma zoznámila s Dodom (ktorý ma fakt počúval a vytvoril podľa mňa skvelý dizajn) a zvyšok už poznáte.

Čo je užitočné a dáva zmysel

V istom momente mi došlo, že predtým, ako otvoríme fyzický priestor, vytvoríme najskôr podpornú ženskú komunitu. Napokon, pomáhať si môžeme hneď!

Podarilo sa! Náš Be{e}long sme spoločne uviedli do života 9. januára 2020 a odvtedy ho spolu s vami tvoríme! Be{e}long ako fyzický coworking bude musieť ešte chvíľku počkať, ale komunita sa už začína formovať. A teším sa, že z neho vznikli prvé prepojenia, spolupráce, články aj projekty!

S Jankou sme sa dohodli, že v rámci Be{e}longu budeme robiť len aktivity, ktoré nám budú dávať zmysel. Aj s ďalšími včelami pre vás chystáme nové aktivity, povedzme že opeľovacie skupinky, ktoré sa týkajú dvoch základných oblastí: odrazový mostík pre podnikanie a transformácia po 40.

A nakoniec – aj na začiatku –  včely!

Naša komunita sa mala pôvodne volať „Purple Zebra“. No volá sa po včelách, a to vďaka Lýii Ladanovej ktorá ma na včely upozornila. Ďakujem, Lydka!

Paralela so ženami je jasná. Včelstvo je prirodzený a miliónmi rokov overený co-working. Včely patria medzi najužitočnejšie tvory na svete. „Len“ robia svoju prácu najlepšie ako vedia, zbierajú nektár a popri tom opeľujú rastliny, čím sú obrovským prínosom pre okolitý svet. Prebúdzajú k životu. Mňa Be{e}long k novému životu prebudil, za čo vám veľmi ďakujem!

Ak si praješ dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách Beelongu, prihlás sa na odber newslettra tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.