V našej komunite sa dejú zaujímavé veci.

Ak chceš od nás dostávať pravidelný newsletter, prihlás sa na odber tu -->

Mýtus č. 4: Menopauza nie je príjemná. Treba ju len prežiť a príliš neriešiť

menopauza

Takéto signály vysiela naša spoločnosť, negatívne pocity spájané s obdobím menopauzy sa prenášajú z generácie na generáciu. Je čas to prelomiť. Povedal vám niekedy niekto, že tehotenstvo nie je nič príjemné a je potrebné ho len prežiť a príliš neriešiť?

Asi nie.

Aj napriek tomu, že sa s ním spája veľa nepohody a rizík, NIKDY nie je vykresľované ako niečo čo treba len prežiť a príliš neriešiť. Práve naopak. Menopauza je omnoho viac.

Ženskosť sa, žiaľ, v našej spoločnosti často spája s reprodukčnou schopnosťou a keď o ňu prichádzame, mnohé sa prestávame cítiť žensky.

Perimenopauza a tehotenstvo majú veľa spoločných čŕt, oba stavy sú spojené so zmenami hormónov a oba vyústia do novej životnej etapy. Len nie obe etapy sú rovnako oslavované. Teda aspoň v našich končinách nie.

Vysvetlime si najskôr pojem menopauza

  • Väčšinou keď používame pojem menopauza, myslíme tým celé obdobie okolo ukončenia menštruácie, presnejšie ide o perimenopauzu, inak nazývanú aj prechod alebo klimaktérium.
  • Z medicínskeho hľadiska totiž menopauza znamená len jeden deň – 12 po sebe nasledujúcich mesiacov od poslednej menštruácie.

Čo sa v perimenopauze deje?

Funkcia vaječníkov postupne vyhasína. Tento proces je postupný a veľmi chaotický.

Môžeme si ho predstaviť ako nefungujúcu firmu tesne pred krachom, kedy zhora (z mozgu) neustále prichádzajú signály, že je potrebné pracovať (teda produkovať hormóny), no zamestnanci už nevládzu. Niekedy z plných síl zaberú (vtedy sa vyprodukuje veľa týchto hormónov); inokedy vôbec nič neurobia; niekedy úsilie nemá želaný efekt (nedôjde k ovulácii)… Takto sa to môže striedať ešte niekoľko rokov, až kým vaječníky oficiálne ukončia svoje fungovanie.

V tele vzniká hormonálny chaos, ktorý až približne 80% z nás vo väčšej či menšej miere pocíti.

Produkciou hormónov vo vaječníkoch sa menia aj iné biochemické procesy v tele a my sa na tieto zmeny musíme adaptovať.

Je ale zavádzajúce povedať, že toto obdobie je potrebné len prežiť a príliš neriešiť – lebo naše doterajšie životné tempo už novým zmeneným podmienkam nemusí vyhovovať. A ak náhodou prídu nepríjemné symptómy,  je potrebné ich riešiť.

Ak máme pod vplyvom stresu a nesprávnych návykov príliš nezdravé vnútorné prostredie – a do toho príde pokles estrogénu (ktorý má pre naše telo protektívne účinky), môže to byť spúšťač pre vznik rôznych ochorení, vrátane diabetu, osteoporózy, inzulínovej rezistencie, Alzheimerovej choroby.

menopauza

Ako tomu zabrániť?

Tomuto môžeme z veľkej časti zabrániť tým ako žijeme, čo sa rozhodneme zmeniť a tiež či si nájdeme čas na ľudí aj činnosti, ktoré nám robia radosť. Áno, aj to zaváži.

A rovnako ako tehotenstvo, na ktoré sa pripravujeme, čítame knihy, vzdelávame sa, je dobré „riešiť“ aj (peri)menopauzu. Je dobré si spraviť pauzu a prehodnotiť náš doterajší život, vzťahy, priority a či v tom všetkom vnímame seba a svoje potreby.

Menopauza má ja výhody. Veľkou výhodou tohto obdobia je koniec krvácania, koniec hormonálnym výkyvom, PMS, zmenám nálad, koniec rizika otehotnenia, rastu fibroidov v maternici.

Symbolicky vchádzame do novej životnej etapy, v Japonsku jej hovoria „druhá jar života“, počas ktorej sa vraciame naspäť k sebe.

Je to ideálny čas na reflexiu. Očakávania ostatných sme už naplnili, na rade sú tie naše. Tie, ktoré vychádzajú z nás.

Čas na otázky

Čo ešte môžeme tomuto svetu odovzdať? Čo ešte môžeme samé pre seba urobiť? Čo sme vždy chceli urobiť, len sme si nenašli čas, lebo práca, lebo deti, lebo partner, lebo okolnosti.

Prichádza sloboda a s ňou nová energia. Prichádza nové sebavedomie, také nepredstierané, ozajstné, už sa netrápime nad tým, čo si pomyslia iní.

Naše prežívanie peri- a post- menopauzy závisí z veľkej miery od toho, ako sa k tejto životnej zmene postavíme, či ju vnímame ako koniec všetkého dobrého, alebo naopak ako začiatok nového, ešte lepšieho života. Zvoľme si to druhé. A oslávme ju, aspoň len tak samé pre seba.

Tento článok pre vás pripravila Leila Zajac.

Ak sa chcete dozvedieť ďalšie zaujímavé informácie, prihláste sa na odoberanie našich Beelong noviniek e-mailom.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.